Miejski Dom Kultury w Mławie

Miejski Dom Kultury jest placówką prowadzącą zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne i taneczne dla osób w każdym wieku. Poza tym, że jest jednostką gwarantującą stałą ofertą skierowaną do mieszkańców Mławy i jej okolic jest również instytucją odpowiadającą za organizację imprez o zasięgu lokalnym, jak i tym powiatowym. Letnie występy zespołów i wokalistów na estradzie w Parku Miejskim, wystawy, ogólnopolskie konkursy, jubileusze czy gale to tylko nieliczne z inicjowanych przez pracowników działań. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również się wieczory poetyckie, wernisaże artystów malarzy i fotografików oraz spektakle teatralne, które skupiają wielu widzów. Miejski Dom Kultury w Mławie przedstawia szeroki wachlarz atrakcji, z których może korzystać każdy, kto przebywa w tym mieście na dłużej. Przy MDK działa również kino Kosmos i Galeria Foyer.

Miejski Dom Kultury w Mławie
Stary Rynek 13
06-500 Mława
tel. 23 654 35 85
fax. 23 654 34 77
sekretariat@mdkmlawa.com
www.mdkmlawa.com

Galeria Foyer

SONY DSC

Najkrócej działająca mławska galeria, w której swoje prace wystawiają twórcy lokalni, jak i absolwenci uczelni artystycznych. Każdy wernisaż to kolejne wydarzenie kulturalne i okazja do poznania autorów. Różnorodność prezentacji przekracza niekiedy najśmielsze oczekiwania mieszkańców, którzy dzięki zaangażowaniu organizatora mogą oglądać prace wykonane różnymi technikami i gatunkowo odmienne. Są to zazwyczaj ekspozycje rysunku, malarstwa, fotografii czy plakatu.

Miejski Dom Kultury w Mławie
Stary Rynek 13
06-500 Mława
tel. 23 654 35 85
fax. 23 654 34 77
sekretariat@mdkmlawa.com
www.mdkmlawa.com

Galeria Z

SONY DSC

Autorska galeria Zdzisława Kruszyńskiego, artysty malarza, cieszącego się ogromnym uznaniem środowiska, który na swoim koncie ma wiele wystaw w Polsce i zagranicą. W działającej od 1984 r. galerii prezentuje prace malarskie – obrazy olejne i akwarele, grafikę i rysunki często nawiązujące do historii miasta, jego lokalnego kolorytu i osób z nim związanych. Jest autorem dwóch tryptyków pt. „ Drzwi do Mławy”, ołtarzy liturgicznych czy portretów tworzących cykl „Mławianin Roku”. Wysoki autentyzm, który przenika jego prace to niewątpliwy atut, który został dostrzeżony przez grono opiniotwórcze. Artysta w 1995 r. został odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”

Galeria „Z”
Osiedle Książąt Mazowieckich, pawilon 17a
tel. 669 411 240
http://www.kruszynski.netgaleria.pl/

Galeria 13

Jedna z najbardziej nietypowych przestrzeni wykorzystywana do prezentacji prac artystów, mieszcząca się w przychodni lekarskiej przy ulicy Żwirki. Stała się głównym punktem spotkań tych, którzy pokochali sztukę wizualną. W Galerii 13 prezentowane są prace lokalnych twórców fotografików, niekiedy debiutantów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za obiektywem aparatu. Na cyklicznie odbywających się ekspozycjach swoje dzieła zaprezentowało już dziesiątki artystów, w ponad 100 wystawach. Wszyscy, którzy odwiedzą te miejsce przekonają się, że opiekunowi tej galerii, Januszowi Dębskiemu zależało nie tylko na wypreparowaniu ciekawego punktu do pokazania pracy artystycznej, ale również na autentyczności i bliskości sztuki, którą można poczuć nawet w korytarzu niewielkiej placówki służby zdrowia.

Galeria 13
ul Żwirki 26
06-500 Mława

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej

SONY DSC

Jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów i stały punkt harmonogramu wycieczek. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej jest jedyną w mieście państwową jednostką posiadającą obszerne zbiory z zakresu archeologii, historii, przyrody, numizmatyki czy sztuki. Pięć wiodących działów, których ekspozycje mają charakter regionalny i stanowią pozostałość po minionych wiekach i ludziach zamieszkujących obszar Północnego Mazowsza uzupełniają wystawy czasowe związane z obchodami, ważnymi rocznicami czy promocją twórczości artystów malarzy. Do najcenniejszych eksponatów należy m.in. bóstwo pogańskie, które ocalało i nie stało się łupem hitlerowskiej grabieży w 1939 r.

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej
ul. 3 Maja 5
06-500 Mława
tel/fax 23 654 33 48
e-mail: kontakt@muzeum.mlawa.pl
www.muzeum.mlawa.pl

Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa

Miejsce, w których długą wędrówkę po historycznym mieście można uzupełnić lekturą i dodatkowymi informacjami dotyczącymi miasta i jego okolic. W działającej od 1946 roku bibliotece znajduje się ponad 100 tyś woluminów, a wśród nich możemy znaleźć wydania książek Józefa Ostaszewskiego, prof. Ryszarda Juszkiewicza czy wydania Rocznika Mazowieckiego. Tu zapalonych poszukiwacz i pasjonat historii może szybko zweryfikować, drążące jego umysł wątpliwości i zagadki związane z Mławą. W jednostce organizowane są również spotkania autorskie, wystawy, konkursy, Narodowe Czytanie, a wakacje prelekcje bajek i zajęcia plastyczne.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa w Mławie
ul. 3 Maja 5
06 – 500 Mława
tel. 23 654 36 63
e-mail: biblioteka@biblioteka.mlawa.pl
http://www.biblioteka.mlawa.pl

Muzeum Juszkiewiczów

Prywatne Muzeum i jedna z nielicznych w kraju jednostka, w której znajduje się duży zbiór militariów z lat 1865-1965. Zbiory w muzeum mają profil historyczny i przedstawiają unikatową wartość. W znacznej części są to woluminy o tematyce wojskowo-historycznej, ale również kolekcje broni, portretów prezydentów Niepodległej Polski czy karty pamiątkowe i znaczki, wydawane na obczyźnie z okazji rocznic ważnych wydarzeń, świąt narodowych czy uroczystości. Niebagatelnym eksponatem są również czołg T-35 stojący przed domem oraz działo niemieckiego czołgu „Tygrys”.

Muzeum Juszkiewiczów
ul. Żwirki 32a
tel. 23 654 33 47

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego

SONY DSC

Gwarantująca wysoki poziom kształcenia szkoła, która przedstawia nie tylko ofertą edukacyjną, ale również repertuar koncertowy dla szerszej publiczności. Od 1995 roku w Mławie odbywa się największy w kraju Festiwal Akordeonowy oraz mniejsze przeglądy fortepianowe i skrzypcowe Spektakle operetkowe, występy symfoniki, koncerty noworoczne oraz konkursy wokalne to główne z atrakcji skupiających mławian na uczcie melomana.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia
im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie
ul. Sienkiewicza 24
tel. 23 654 654 30 05
e-mail: mlawapsm@poczta.onet.pl
http://www.psm.mlawa.pl/