Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą

To unikatowe w skali europejskiej widowisko historyczne organizowane w oparciu o autentyczne fortyfikacje z czasów II wojny światowej. Każdego roku w obchodach upamiętniających walkę oddziałów Armii „Modlin” z niemiecką 3 Armią dowodzoną przez Georga von Küchlera bierze udział ok. 300 rekonstruktorów wojskowych i cywilnych, którzy odgrywają wydarzenia z września 1939 roku. Pod koniec sierpnia na przedpolach Mławy w Uniszkach Zawadzkich odtwarzana jest bitwa graniczna, w której 20. Dywizja Piechoty pod dowództwem gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego mężnie odpiera atak ze strony wroga. Zmagania te przeszły do historii i dziś wpisują się w poczet najsłynniejszych potyczek oręża polskiego. Rekonstrukcja bitwy jest największą, ale nie jedyną atrakcją podczas dwudniowych obchodów upamiętniających jedną najgłośniejszych batalii kampanii wrześniowej. Dzień wcześniej w centrum miasta można oglądać widowisko utrzymane w konwencji teatru ulicznego, które nawiązuje do wydarzeń sprzed wybuchu wojny. Aktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej działający przy Miejskim Domu Kultury w Mławie od miesięcy przygotowują się do wzięcia udziału w przedstawieniu „Nalot bombowy na Mławę”, a efekty ich pracy oglądają tysiące zgromadzonych w centrum miasta widzów. Ponadto na Starym Rynku w Mławie organizowany jest również piknik militarny połączony z pokazami sprzętu wojskowego i wyposażenia żołnierskiego.

Dni Mławy – Summer City Festival

Coroczne obchody, podczas których mieszkańcy świętują rocznicę nadania Mławie praw miejskich. Odbywającym się podczas święta występom gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej towarzyszy szereg atrakcji, które przyciągają ludzi z najodleglejszego zakątka kraju. Podczas tych kilku dni Mława zmienia się w centrum życia kulturalnego. Jest to doskonała okazja do zaprezentowania prac lokalnych rzemieślników, zbiorów kolekcjonerskich, spotkań z osobami należącymi do związków twórców, a niekiedy nawet pasjonatami czterech kółek. Na Jarmark Wojciechowy i Mławskie Targi Przemysłowe przyjeżdżają artyści i przedsiębiorcy, których produkty odznaczają się nierzadko polskim znakiem jakości i wysokim poziomem artyzmu. Wyjątkowa atmosfera, energetyczna muzyka, eventy i parady, wystawy fotograficzne czy konkursy to jasne punkty tej imprezy. Na dużej scenie podczas trwającego dwa dni festiwalu gościliśmy już takie gwiazdy jak: Red Lips, Lady Punk, Mrozu, Golden Life, Lou Bega, zespół Bajm czy Sztywny Pal Azji. Gwoździem programu są również występy artystów muzyki disco polo, które skupiają szeroką grupę słuchaczy.


Jarmark Wojciechowy

Impreza organizowana od 2004 roku z inicjatywy Burmistrza Miasta Mławy. Odbywa się ona podczas obchodów Dni Mławy między 11 a 13 lipca każdego roku. Na jarmarku rękodzielnicy i przedsiębiorcy mają okazję zaprezentować swoje towary i usługi oraz promować sztukę ludową. Przyjeżdżający do nas artyści za całego kraju nie koncentrują się wyłącznie na ekspozycji czy sprzedaży swoich prac. Podczas Jarmarku wystawcy przybliżają miejscowym i turystom kulturę regionów oraz zaznajamiają społeczność z procesem powstawania dzieł. W programie imprezy często uwzględnia się pokazy garncarstwa, technik tkackich, plecionkarstwa czy występy lokalnych zespołów ludowych.

Rockowania

Rock, blues, heavy metal, reggae, hard rock, punk – to tylko niektóre ze stylów muzycznych, które można usłyszeć w czasie przesłuchań i koncertów towarzyszących Rockowaniom. Na każdy festiwal przyjeżdża nawet kilkanaście zespołów, często z odległych zakątków Polski.Oprócz amatorów na każdych Rockowaniach pojawiają się profesjonaliści; zespoły, które zapisały się na trwałe w historii muzyki rozrywkowej. Swoimi występami festiwal uświetniły w kolejnych jego edycjach min. TSA, Mech, Jary OZ (Krzysztof Jaryczewski), Acid Drinkers… Ale Rockowania to nie tylko występy znanych artystów i tych, którzy chcieliby zaistnieć na scenie muzycznej. Festiwal poprzedzają warsztaty instrumentalne dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek i poziom umiejętności. Prowadzą je zawsze doświadczeni muzycy, członkowie zespołów, które na Rockowaniach zazwyczaj występują, oczywiście w roli gwiazd. Samo zetknięcie się z legendami rocka jest wielkim przeżyciem dla wielu uczestników warsztatów, i choć nie można nikogo nauczyć gry na instrumencie w ciągu paru godzin to doświadczenie wyniesione z takich zajęć, często rzutuje na postrzeganie instrumentu i jego możliwości przez tych, którzy potrafią słuchać mistrzów.


Mławianin Roku

Nagroda Mławianina Roku jest przyznawana co roku przez Radę Społeczno-Naukową Stacji im. St. Herbsta w Mławie. Ten zaszczytny tytuł otrzymują osoby, które swoją pracą na rzecz społeczności lokalnej przyczyniły się do podniesienia prestiżu miasta. Laureatem zostaje osoba, która ciszy się uznaniem mieszkańców, a także bogatym dorobkiem i doświadczeniem świadczącym o jej zaangażowaniu w rozwój i promocję miejscowości i jej okolic.


Turniej Tańca Sportowego MŁAWA OPEN

GPP Nidzica

Grand Prix Polski Młodzieży w tańcach standardowych i latynoamerykańskich jest imprezą, która ściąga do Mławy najlepsze młodzieżowe pary taneczne z całej Polski, ale także szeroką widownie i oczywiście gwiazdy świata tańca – znane również z programów telewizyjnych.