||
||
Odwaga i wola walki to cechy, które łączą filmowych bohaterów tego tygodnia. Na dobry początek miesiąca i już po oskarowej gali, proponujemy naszym widzom filmy, którymi zachwycił się cały świat oraz te, które dopiero wkraczają do marcowych repertuarów. Dwa polskie tytuły i hollywoodzka produkcja z dwunastoma nominacjami do Oskara tylko w kinie KOSMOS od 2 marca.

Surowa przyroda, a przede wszystkim miejsce, gdzie diabeł mówi dobranoc – tak w skrócie można opisać wizualny majstersztyk filmu NA GRANICY Wojciecha Kasperskiego. Fabularny debiut reżysera to kino gatunku – dreszczowiec, w którym młodociani bohaterowie w brutalny sposób wkraczają w dorosłość, a ci nieco starsi, walczą z duchami przeszłości. W obliczu czającego się w górach niebezpieczeństwa i demonicznych postaci z krwi i kości (Marcin Dorociński w roli Konrada), trudno o zachowanie stoickiego spokoju. W NA GRANICY emocje są napięte jak cięciwa, a zależności miedzy postaciami to tylko punkt wyjścia do wyjaśnienia głęboko skrywanej prawdy o tragedii, która nie pozawala jej bohaterom wyjść z impasu. Historia, w której śmierć i pozostająca po niej trauma może mieć związek z przypadkowo spotkanymi osobami stawia wiele pytań o źródło naszych cierpień, do których wbrew naszym przypuszczeniom, przyczyniają się tylko z pozoru obcy ludzie.
ZJAWA to pretendent do Oskara i to w 12 kategoriach!!! Scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Michaela Punkego, a postać samotnego mściciela, który walczy nie tylko z żywiołami natury, ale również samym sobą, może zachwycić szczególnie tych widzów, którzy cenią talent Leonardo DiCaprio. Wielka wyprawa bohatera to tak naprawdę bój o przetrwanie, w którym pomagają mu dwie ścierające się siły – nienawiść do tych, którzy pozostawili go na pewną śmierć oraz miłość do syna, który stał się ofiarą ich obojętności. Najlepsze kino z doborowa obsadą.
Mieczysław Dziemieszkiewicz staje do walki o wolną Polskę. Chcąc sprzeniewierzyć się sowietyzacji Rzeczypospolitej niestrudzenie przez sześć lat tropi kolaborantów i funkcjonariuszy SB. HISTORIA ROJA może budzić zainteresowanie, tym bardziej, że reżyser przez lata walczył o fundusze na zrealizowanie tej produkcji. Dokończenie montażu i postprodukcji filmu było możliwe, tylko dzięki pieniądzom pochodzącym ze społecznej akcji. Nie można zapomnieć, że Jerzy Zalewski tworząc ten film, przybliżył nie tylko postać Roja, ale przypomniał również o wszystkich żołnierzach antykomunistycznego podziemia, którzy z narażeniem życia toczyli bój o takie wartości jak BÓG, HONOR i OJCZYZNA.