Za nami pracowity weekend. Współorganizacja obchodów 83. rocznicy bitwy pod Mławą to nie lada wyzwanie.

Inauguracja z RZAWJ
Pełni entuzjazmu i gotowi na spotkanie z mieszkańcami rozpoczęliśmy nasze przygotowania już od piątkowego poranka. Tego dnia o godz. 17.00 odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na występ artystów przybyło wielu melomanów. W prawie dwugodzinnym programie pojawiły się pieśni patriotyczne sprzed roku 1918, piosenki powstania warszawskiego, kompozycje z polskich filmów o tematyce wojennej, a nawet bluesowy kawałek „Sen o Victorii” zespołu Dżem. Swoje umiejętności zaprezentowało siedmioro solistów, chór oraz orkiestra symfoniczna pod batutą Piotra Racewicza.

Sobota pełna wrażeń
Kolejny dzień spędziliśmy na Pikniku Historycznym. O godz. 12.00 rozpoczęliśmy spotkanie profilaktyczne połączone z wykładem i projekcją filmów na dużym ekranie w parku miejskim. Dzieci mogły wygrać drobne upominki w konkursie przeprowadzonym przez Panią Ewelinę Sobotkę z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie, a dorośli mieszkańcy obejrzeć spoty profilaktyczne i przypomnieć sobie pierwsze rekonstrukcje bitwy pod Mławą, filmy przygotowane przez lokalne stowarzyszenia i organizacje oraz kinowe hity, takie jak Miasto 44 czy Biegnij, chłopcze, biegnij. Wśród propozycji pojawił się również materiał naszej produkcji pt. Twierdza Mława, który można obejrzeć również na naszych kanale YouTube pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=k_OuArDM4jI
Profilaktyczne kino plenerowe odbyło się w ramach projektu MDK „Z dala od używek i zagrożeń” i było finansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Mława w 2022 r.

Każdy, kto był tego dnia w centrum miasta, wie, że tego dnia dużo się działo. Interesujący się militariami z pewnością szybko powędrowali w stronę prezentowanego sprzętu wojskowego, a wielbiciele jeździectwa na pokaz musztry paradnej koni. Swoje stoiska mieli również wystawy oraz lokalne instytucje, stowarzyszenia i organizacje, a wśród nich Miejski Dom Kultury.

Warsztaty kreatywne – dawne gry i zabawy
W przygotowanym przez nas kąciku tematycznym prezentowaliśmy dawne gry i zabawy. Chętnych do skorzystania z oferty nie brakowało. Dzieci oraz dorośli mogli wykonać korale z jarzębiny, lalki motanki, zośki, postrzelać z procy i łuku, zagrać w bierki, domino, pobawić się kendamą, przygotować bańki z szarego mydła, a nawet spróbować swoich sił w kaligrafii. Wachlarz propozycji bardzo szeroki, więc i zainteresowanie ogromne, a my w wyśmienitych nastrojach i pełni energii. Tego dnia mogliśmy liczyć również na pomoc harcerek, za co bardzo dziękujemy. Dziewczyny, jak zawsze gotowe i chętne do pomocy.

Zakazane piosenki – występ zespołu CANTARE
Kiedy już kończyliśmy ostatnie warsztaty w naszym kąciku, rozpoczął się koncert Zespołu Artystycznego Seniorów CANTARE. W tym roku publiczność mogła śpiewać wraz z artystami, dzięki wyświetlaniu napisów na ekranie umiejscowionym przy estradzie. Karaoke okazało się doskonałym rozwiązaniem. Wszyscy chętnie uczestniczyli w wykonaniu zakazanych piosenek, a zespół jak zawsze doskonale opanował repertuar.

Wszystkich, którzy mają ochotę przypomnieć sobie najciekawsze momenty z tego dnia, zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji i polubienia naszego fan page’a na FB https://www.facebook.com/mdkmlawa . Tam zawsze możecie znaleźć zapowiedzi naszych imprez, relacje z wydarzeń i nagrania.

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wystąpili: Monika Chodyna, Elżbieta Górnicka, Natalia Kaczorowska – Głowienka, Anna Potyrała Listwon, Maria Borzyszkowski, Roman Kogut, Wiktor Szymonowski, Andrzej Wiśniewski, Chór i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyrygent: Piotr Racewicz, konferansjer: Tomasz Szuran.

Profilaktyczne kino plenerowe

Piknik historyczny – stoisko MDK. Warsztaty prowadziły instruktorka plastyki Hanna Matecka-Wieczorek i instruktorka tańca Ewa Maja Koźlakiewicz. W organizacji zajęć pomagały dziewczęta z drużyn harcerskich Hufiec ZHP Mława i I Przyparafialna Wodna Koedukacyjna Drużyna Wędrownicza „Blind”,

Koncert „Zakazane piosenki” Zespół Artystyczny Seniorów CANTARE, dyrygent Małgorzata Milewska