|||
|||
W miniony piątek (23 sierpnia) byliśmy świadkami wydarzeń, które od klikunastu lat stanowią ważny punkt w kaledarzu miejskich imprez. Zorganizowane w tym roku obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Mławą rozbudziły nie mniejsze emocje niż w latach ubiegłych. Na ulicach Mławy mogliśmy spotkać nie tylko mieszkańców, ale również naszych sąsiadów z pobliskich miast, turystów z odległych krańców Polski, zagranicznych gości i żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy defilowali, ale również z dumą prezentowali czołgi, transportery i wyrzutnie rakietowe. Pokaz statyczny sprzętu wojskowego został przyjęty entuzjastycznie, ale nie wzbudził tak wielu emocji, co inscenizacja nalotu bombowego na Mławę.

Widowisko przygotowane w tym roku z udziałem stu pięćdziesięciu rekonstruktorów cywilnych i wojskowych to od jedenastu lat nieodłączny element mławskich obchodów stanowiący niezaprzeczalny przykład, że pamięć o ludziach, którzy pamiętnego września 1939 r. zetknęli się z okrucieństwem okupanta, jest wciąż żywa i stanowi punkt wyjścia do nowego myślenia o przyszłości świata, kontynentu europejskiego i Polski. W tym dniu w naszym mieście został podpisany również międzynarodowy Manifest Pokoju, który jest symbolicznym przypieczętowaniem pojednania między narodami. Sygnatariuszami tego dokumentu byli delegaci zaprzyjaźnionych z Mławą miast – Raseiniai (Litwa), Krivej Polanki (Macedonia), Moscufo (Włochy) i Viernheim (Niemcy).

Po osiemdziesięciu latach od wybuchu II wojny światowej i bitwy pod Mławą nie zamiera w nas przekonanie, że tragiczne wydarzenia tamtego okresu stanowią cześć historii, o której należy przypominać. Na tej pamięci budujemy nowy ład, uczymy młodych patriotyzmu i rozbudzamy zainteresowanie Mławą, jej kulturą i tradycją. Każdego roku pomagają nam w tym dorośli mieszkańcy miasta zrzeszeni w grupach rekonstrukcyjnych, ale również ochotnicy, którzy mimo młodego wieku uczestniczą w tej żywej lekcji historii. Bez ich udziału ten uliczny spektakl nigdy nie osiągnąłby takiej skali popularności i autentyzmu, dlatego składamy im szczególne podziękowania, nie tylko za trud włożony w przygotowanie ról, godziny spędzone na warsztatach, ale przede wszystkim za wytrwałość i wiarę w sens tego widowiska, które co roku ogląda tysiące osób w naszym kraju. Wszystko to jest nie tylko działaniem tych poszczególnych osób – dzieci i dorosłych, ale również reżysera spektaklu Mariusza Tarnożka, który od wielu lat przygotowuje mławian do tej ważnej i wyjątkowej rekonstrukcji. Jego profesjonalizm i zaangażowanie dowodzi, że realizm tego wydarzenia może mieć różne oblicza. Nadają mu go aktorzy amatorzy, ale również scenografia, efekty pirotechniczne i spisane relacje z gazet, na podstawie których możemy wyobrazić sobie codzienne życie w Mławie sprzed września 1939 r. Wszystko to tworzy przejmujący obraz wywołujący dreszcze i łzy wzruszenia, który pozostaje w nas jeszcze długo po zakończeniu widowiska.

Po zakończeniu części obchodów na Starym Rynku mieszkańcy wspólnie z harcerzami, przedstawicielami władz państwowych i samorządowych oraz delegatami z zaprzyjaźnionych miast przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli zapalone znicze upamiętniające bohaterów bitwy pod Mławą. Na zakończenie tego dnia zagrała Kapela Czerniakowska, która przypomniała najsłynniejsze utwory muzyczne warszawskiego folkloru.

Za pomoc i udział w przygotowaniu tegorocznej rekonstrukcji dziękujemy rekonstruktorom, instytucjom, firmom, darczyńcom, wolontariuszom i wszystkim osobom, których nawet niewielki wkład i udział przyczynił się do osiągnięcia finalnego rezultatu.

Poniżej zamieszczamy listę osób, które wzięły udział w inscenizacji.

BARTKOWSKA Wiesława Barbara
BARTKOWSKI Bogusław
BĄK Zofia
BĄK Zuzanna
BIERANOWSKA Agnieszka
BUCHOLSKA Kornelia
BUKOWSKI Piotr
CZUGAJ Kamila
DEJEWSKI Sebastian
DUNAJSKA Natalia
FLORYSIAK Barbara
FYDRYCH Weronika
GASTOŁEK Kaja
GŁAŻEWSKA Mariola
GODLEWSKA Kinga
GRUDZIŃSKI Kacper
GRZYBICKA Henryka
GUŁAJSKA Mirosława
JANKOWICZ Dawid
JANKOWICZ Krystian
JANKOWICZ Oskar
JANOWSKA Gabriela
JAROS Adam
JEZIORSKA Nicola
JEZIORSKA Wioleta
JURCZYŃSKI Jan
JURKIEWICZ Aleksandra
KACZERSKA Oliwia
KACZKOWSKI Kacper
KASK Dawid
KAWCZYŃSKA Aleksandra
KLONOWSKA Julia
KOSECKA Barbara
KRUSZEWSKI Kazimierz
KUBICH Karolina
KUJAWSKA Kornelia
KUNIŃSKA Magdalena
KUNIŃSKA Małgorzata
KUNIŃSKI Bartosz
KUNIŃSKI Grzegorz
KUROWSKA Halina
KWIATEK Bożena
KWIATKOWSKA Maja
KWIATKOWSKI Jacek
LEWANDOWSKA Katarzyna
LIS Jerzy
LIS Teresa
LUDWICZAK Renata
ŁASZCZYCH Małgorzata
ŁUCJANEK Aleksandra
MACHAŁOWSKA Aleksandra
MIĄCZYŃSKA Gabriela
MIĄCZYŃSKA Maria
MIĄCZYŃSKA Oliwia
MOLĄGOWSKA Klaudia
MOLĄGOWSKI Mariusz
MYŚLAK Leszek
NOWAKOWSKA Monika
NOWAKOWSKI Filip
OGRODOWCZYK Filip
PAZDERSKA Kamila
PIECHOCKA Edyta
PIECHOCKI Adam
PIECHOCKI Marcin
PIOTRKOWSKA Aleksandra
PISARKIEWICZ Oliwia
PISARKIEWICZ Wiktoria
PRYK Magdalena
PSZCZÓŁKOWSKI Filip
PSZCZÓŁKOWSKI Janusz
PYDYN Zofia
REKS Zuzanna
RZODKIEWICZ Elżbieta
RZODKIEWICZ Ewa
SAMSON Natalia
SAWICKA Oliwia
STRUŻEWSKA Maria
STRUŻEWSKI Paweł
STRUŻEWSKI Stanisław
SZADKOWSKA Danuta
SZCZOTKA Eliza
SZÓSTEK Jakub
SZPARA Zuzanna
ŚLIWCZYŃSKI Jakub
ŚWINIARSKI Dominik
ŚWITOŃ Maria
ŚWITOŃ Michalina
TADRZYŃSKA Dorota
TADRZYŃSKI Dariusz
TARNOŻEK Mariusz
TEJS Grażyna
WALASEK Henryk
WALCZAK Lena
WALCZAK Łukasz
WALCZAK Marysia
WIERZBICKI Damian
WIĘCKOWSKA Wiktoria
WIĘCKOWSKI Robert
WODZYŃSKI Kacper
WOLAŃSKA Patrycja
WOLIŃSKI Grzegorz
WROTNA Andżelika
WYSOCKA Jolanta
ZAKRZEWSKA Katarzyna
ZAKRZEWSKA Wiesława
ZBRZEZNY Mirosław
ZMYSŁOWSKA Wiesława
ZMYSŁOWSKI Edmund
ŻAKOWSKA Julia
ŻYWIEC Jacek
ŻYWIEC Mateusz

{gallery}/imprezy/2019/Nalot/{/gallery}