||
||
Wczoraj w Miejskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie Programu Grantowego na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością RAZEM DLA ŚRODOWISKA. W realizację projektu „Nikt i nic nie jest bezużyteczne”, którego pomysłodawczynią była Pani Irena Milewska, zaangażowały się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również ich rodziny, terapeuci, nauczyciele mławskich szkół, wolontariusze oraz pracownicy samorządowi, którzy swoimi działaniami wspierali organizację warsztatów i wystawy prezentowanej od 17 kwietnia w Miejskim Domu Kultury. 

Podczas spotkania, które rozpoczęło się o godz. 14.00 poznaliśmy autorów prac oraz mogliśmy podziwiać przygotowane przez nich przedmioty. Wszystkim czterdziestoma siedmioma uczestnikom projektu zostały wręczone nagrody i dyplomy. Sfinansowany przez Burmistrza Miasta Mława projekt, pokazał przede wszystkim twórczy, kreatywny i użyteczny charakter działań osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Najlepszym tego przykładem są wykonane przez nich prace, które mławianie będą mogli podziwiać do 23 kwietnia w Galerii Foyer.

Wykonywane w zaciszu świetlicy przedmioty pokazują przede wszystkim potencjał oraz pomysłowość ich autorów. Z surowców wtórnych powstały rzeczy, które zachwycają precyzją wykonania oraz ilością zastosowań, w myśl hasła „Nikt i nic nie jest bezużyteczne”. Sztućce, klamerki do bielizny, stare krawaty, wytłoczki do jajek, szklane i plastikowe butelki oraz płyty, których zastosowanie jest dla większości odbiorców zrozumiałe, zyskały zupełnie nowe znaczenie, kiedy posłużyły do stworzenia zabawek dla dzieci, obrazów, a nawet mebli. Zastosowane rozwiązania i znajomość różnych technik diy przez twórców, to z pewnością jeden z głównych powodów, dla których warto wybrać się na spacer do domu kultury. Wystawa może być inspiracją do innego spojrzenia na przedmioty już bezużyteczne, ale przede wszystkim uzmysławia, że wszyscy jesteśmy w równym stopniu potrzebni naszemu lokalnemu środowisku. Bycie razem, jak podkreślił Burmistrz Miasta Sławomir Kowalewski, stanowi dla nas najważniejszą wartość, dzięki której nie dostrzegamy różnic i możemy wspólnie cieszyć się z tego kim jesteśmy, i jak wiele możemy dać innym. Zrealizowany projekt pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością przy wsparciu bliskich potrafią zmieniać rzeczywistość i definiować ją jak artyści, którzy zaskakują i namawiają nas do spojrzenia z bliska na od dawna bagatelizowane przez nas sprawy. 

{gallery}/imprezy/2018/Grant_niepelnosprawni/{/gallery}