|||

|||W tym roku Ludowy Zespół Artystyczny „Mławiacy” obchodzi swoje 55 urodziny. Na scenie kina w MDK w Mławie po raz kolejny wystąpi zespół w całej krasie.

Ten wielopokoleniowy zespół powstał w 1961 r. jako dziecięcy zespół pracowników PSS „Spójnia” z inicjatywy Antoniego Chmielewskiego. Od momentu założenia kierownikiem, instruktorem i choreografem była Pani Lidia Halina Rzeplińska. Przez wiele lat zespół działał przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawkrze” w Mławie, aby w 2010 r trafić pod skrzydła Miejskiego Domu Kultury. Od tej pory otwiera się nowa karta w historii zespołu. Zespół powiększa swój skład o osoby dorosłe, zostają zakupione stroje dla grupy, opracowane całkiem nowe układy i choreografie. Grupa ta dziś jest sekcją reprezentacyjną, promującą wraz z pozostałymi sekcjami nasze miasto w całej Polsce i poza jej granicami. W tym samym czasie zawodowo do zespołu dołącza pani Anita Ciarcińska. Z racji bliskiego pokrewieństwa z panią Haliną Rzeplińska, ale także z zamiłowania od początku swojego życia związana z tym zespołem . Najpierw poprzez bycie jego członkiem, później jako społeczny instruktor wspomagający zespół swoją wiedzą przy większych wydarzeniach. Dziś jest jego instruktorem, choreografem i kierownikiem artystycznym.

W swoim repertuarze ten wielopokoleniowy zespół obok tańców narodowych jak krakowiak mazur polonez kujawiak i oberek tańczy tańce regionu : łowickiego , krakowskiego, kaszubskiego, śląskiego, lachów sądeckich, kurpiowskiego. Co zobaczymy w programie jubileuszowym? niech pozostanie małą zagadka, którą rozwiązać można tylko w jeden sposób.

Ponad 50 lat działalności to trzy pokolenia i setki mieszkańców Mławy i okolic, którzy przygodę z tańcem i muzyką wpisują w swój życiorys jako najważniejsze spełnienie swych duchowych i artystycznych potrzeb. To także niezliczona ilość koncertów, oraz osobliwa misja ocalenia tradycji kultury ludowej, podejmowana przez członków z radością ,pasja, ale również z poświęceniem i ciężką pracą. Ten dojrzały wiek zespołu to powód do chwały i dumy ludzi, którzy potrafią być nie tylko twórczy, ale potrafią swoją pasją zarażać kolejne pokolenia Mławian.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników folkloru i sympatyków L.Z.A. „Mławiacy” 12.06.2016r. o godz. 16:00 do sali kina MDK