||
||
Kino KOSMOS w Mławie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na lekcje historii z X Muzą. Okazją do tego są dwie doskonałe produkcje filmowe, które będziemy prezentować w marcu i w kwietniu w naszym kinie, a są to:


TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI

Zbliża się ważny jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, którego centralne obchody odbędą się
w kwietniu 2016 r. Z tej okazji została wyprodukowana seria fabularyzowanych filmów dokumentalnych pt. „TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI”. Jest to projekt autorski scenarzysty, reżysera i producenta filmów dokumentalnych Zdzisława Cozaca, zrealizowany
w koprodukcji z TVP Historia, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konsultantami naukowymi filmów są wybitni polscy historycy i archeolodzy.
Seria „TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI prezentuje najnowsze ustalenia naukowców związane z chrystianizacją naszych ziem i początkami Polski. Filmy serii mają nie tylko fascynującą tematykę, ale też atrakcyjną formę: wirtualne rekonstrukcje dawnych grodów przeplatają się z animowanymi mapami oraz inscenizacjami wydarzeń z czasów Mieszka I
i Bolesława Chrobrego. Dzięki temu są bardzo dobrze odbierane przez młodych widzów.

TAJEMNICE POCZĄTKÓW POLSKI
(dla wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych)
15 marca 2016 g.10.00 Ukryte gniazdo dynastii i Wyspa władców (90 min.)
29 marca 2016 g.10.00 Miasto zatopionych bogów i Trzcinica – karpacka Troja (90 min.)
15 kwietnia 2016 g. 10.00 Wykład tematyczny dr Leszka Zygnera
                                           ostatnia część serii Krzyż i korona (ok. 60 min.)

Udział w całym cyklu projekcji 36 zł/osoba.


HISTORIA ROJA

PIERWSZY FILM FABULARNY ZREALIZOWANY W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM. Zabijani i mordowani w czasach sowieckiej okupacji, skazani w PRL
na zakłamanie i zapomnienie dopiero od niedawna mogą liczyć na inicjatywy przywracające pamięć o bohaterach, którzy nie chcieli „nowej Polski”.
Scenariusz filmu inspirowany jest dramatycznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” – młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i innych Żołnierzy Niezłomnych . Historia Roja, to awanturnicza opowieść o dwudziestoletnim chłopaku, który po wojnie formuje własny oddział partyzantki antykomunistycznej. Działający w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oddział Roja walczył do 1951 roku, kiedy to jego dowódca poniósł śmierć w obławie wojsk KBW, UB i LWP. Jest to historia sześciu lat walki
i wielu spektakularnych akcji zbrojnych, historia egzekwowania prawa tam, gdzie zapanowało komunistyczne bezprawie, ale także opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, którego doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia. Losy Roja i jego żołnierzy zostały w okresie PRL całkowicie zafałszowane i do dziś pozostają praktycznie nieznane.

HISTORIA ROJA (film od lat 15)

Projekcję Filmu rozpoczynamy w dniu ogólnopolskiej premiery tj. 4 marca 2016 r. (zgodnie z repertuarem kina na marzec 2016).
Seanse poranne dla grup szkolnych na indywidualne zamówienie klasy lub szkoły odbywać się będą po premierze – tj. od 7 marca 2016 r. Godziny w miarę możliwości dostosujemy do Państwa potrzeb. W celu ustalenia terminu prosimy o kontakt z MDK w Mławie tel. 23 654 35 85.

Bilety grupowe w cenie 12 zł/osoba