- To wydarzenie minęło.
Monodram o Janie Karskim ZUPA RYBNA W ODESSIE
30 października 2023 🕐 18:00 - 19:00
BezpłatnieJuż 30 października br. na deskach sceny Miejskiego Domu Kultury w Mławie zostanie wystawiona sztuka teatralna opowiadająca o losach emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego i rządu RP na uchodźstwie Jana Karskiego. Wstęp na spektakl będzie bezpłatny.
Darmowe wejściówki na wydarzenie dostępne są do odebrania w kasie kina Kosmos.
Monodram to zapis wojennej drogi Jana Karskiego, który stoczył heroiczną walkę o przekazanie prawdy o zbrodniczych działaniach III Rzeszy. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Śledząc losy bohatera poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.
Pokazy „Zupy Rybnej w Odessie” odbyły się już w Instytucie Teatralnym w Warszawie, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, podczas Festiwalu Singera, Festiwalu Monoblok w Gdańsku, w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie, Nowym Yorku czy Baltimore. Teraz spektakl zostanie wystawiony w Mławie – 30 października o godz. 18.00 dla wszystkich zainteresowanych oraz 31 października dla uczniów szkół ponadpodstawowych (brak wolnych miejsc ze względu na wcześniejsze rezerwacje).
Czas trwania 55 minut
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty teatralnej.
Twórcy monodramu:
Julia Mark (Pawłowska) – reżyserka, absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zwyciężczyni Konkursu Reżyserskiego zorganizowanego przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podczas studiów była asystentem Mikołaja Grabowskiego, Bogdana Hussakowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza. Debiutowała Miłością Fedry Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Zrealizowała między innymi Alicję w Krainie czarów w Teatrze Banialuka w Bielsku – Białej i Bliżej Patrica Marbera w Teatrze w Opolu, Piotrusia Pana w opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Jej spektakl – Książę Niezłomny wg Mateusza Pakuły – zebrał wiele pozytywnych recenzji i był wystawiony na festiwalu teatralnym R@port w Gdyni. W Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zrealizowała z dużym powodzeniem sztukę Szymona Bogacza, Trzech mężczyzn w różnym wieku. Nagrodzona statuetką „Don Kichota” za radiowy debiut reżyserski.
Szymon Bogacz – urodzony w 1976 we Wrocławiu, po studiach muzycznych i architektonicznych zdobywał doświadczenie pisarskie, uczestnicząc w konkursach literackich i dramaturgicznych. Pisze opowiadania, które publikuje w Internecie (www.opowiadania.pl) i miesięcznikach literackich. Zdobył trzecie miejsce z konkursie na sztukę współczesną Teatru Starego w Krakowie i miesięcznika „Dialog” w 2006 r. Sztuka „Trójkąt” została wyróżniona w VII edycji konkursu na dramat współczesny na Festiwalu Targów Nowej Dramaturgii w Radomiu. W Imię Ojca i Syna wyróżniona w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Dramat Trzech mężczyzn w różnym wieku został został wyróżniony w konkursie dramaturgicznym III Forum Współczesnego Dramatu „Lustro. Obraz. Iluzja” w Łodzi.
Za sztukę „Zupa rybna w Odessie ” Szymon Bogacz został nagrodzony mianem Najlepszego Dramaturga 2014 roku.
Sebastian Ryś – absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2009). Aktor, wrażliwy interpretator romantycznych bohaterów. Swoją wizją nadał ton artystycznemu wyrazowi słuchowiska pt.: „Blizny wolności”, w którym wciela się w postać Jana Karskiego. Współtwórca „Plam w Pamięci” – produkcji Teatru Polskiego Radia. Zadebiutował jeszcze podczas studiów rolą Stanisława Ignacego Witkiewicza w autorskim przedstawieniu Andrzeja Marii Marczewskiego „Witkacy jest do X-tej” z muzyką Marka Dyjaka. Współpracował z Teatrem Nowym w Słupsku i Teatrem Staromiejskim w Warszawie. W Płockim Teatrze Dramatycznym zadebiutował rolą S. B. w spektaklu Szymona Bogacza „Trzech mężczyzn w różnym wieku” w reżyserii Julii Pawłowskiej – Mark. W swojej krótkiej karierze zagrał tytułową postać w „Hamlecie” W. Szekspira, „Albina” w „Ślubach Panieńskich” A. Fredry czy „Macaka” w sztuce Ivo Bresana pt: „Hamlet we wsi Głucha Dolna”. Na swoim koncie ma role filmowe i serialowe. Wykonawca monodramu „Zupa Rybna w Odessie”.
Piotr Świtalski – aktor, mim, animator kultury, twórca spektakli dla dzieci. Posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie sceniczne. Swoje umiejętności kształcił pod okiem Elżbiety Piaseckiej, Tadeusza Winnickiego, Stefana Niedziałkowskiego. Wielokrotny uczestnik warsztatów Henryka Tomaszewskiego – legendy pantomimy. Współpracował między innymi z aktorami Wrocławskiego Teatru Pantomimy czy Teatru Płockiego. Występuje w spektaklach w Katarze i Omanie.