PLAKAT Monodram

Już 30 października br. na deskach sceny Miejskiego Domu Kultury w Mławie zostanie wystawiona sztuka teatralna opowiadająca o losach emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego i rządu RP na uchodźstwie Jana Karskiego. Wstęp na spektakl będzie bezpłatny.

Monodram to zapis wojennej drogi Jana Karskiego, który stoczył heroiczną walkę o przekazanie prawdy o zbrodniczych działaniach III Rzeszy. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Śledząc losy bohatera poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

Pokazy „Zupy Rybnej w Odessie” odbyły się już w Instytucie Teatralnym w Warszawie, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, podczas Festiwalu Singera, Festiwalu Monoblok w Gdańsku, w Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie, Nowym Yorku czy Baltimore. Teraz spektakl zostanie wystawiony w Mławie – 30 października o godz. 18.00 dla wszystkich zainteresowanych oraz 31 października dla uczniów szkół ponadpodstawowych (brak wolnych miejsc ze względu na wcześniejsze rezerwacje).

Czas trwania 55 minut
Sala kina Kosmos
WSTĘP WOLNY
Ilość miejsc ograniczona

Darmowe wejściówki na wydarzenie dostępne są do odebrania w kasie kina Kosmos.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty teatralnej.

Twórcy monodramu:

Julia Mark (Pawłowska) – reżyserka, absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zwyciężczyni Konkursu Reżyserskiego zorganizowanego przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podczas studiów była asystentem Mikołaja Grabowskiego, Bogdana Hussakowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza. Debiutowała Miłością Fedry Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Zrealizowała między innymi Alicję w Krainie czarów w Teatrze Banialuka w Bielsku – Białej i Bliżej Patrica Marbera w Teatrze w Opolu, Piotrusia Pana w opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Jej spektakl – Książę Niezłomny wg Mateusza Pakuły – zebrał wiele pozytywnych recenzji i był wystawiony na festiwalu teatralnym R@port w Gdyni. W Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zrealizowała z dużym powodzeniem sztukę Szymona Bogacza, Trzech mężczyzn w różnym wieku. Nagrodzona statuetką „Don Kichota” za radiowy debiut reżyserski.

Szymon Bogacz – urodzony w 1976 we Wrocławiu, po studiach muzycznych i architektonicznych zdobywał doświadczenie pisarskie, uczestnicząc w konkursach literackich i dramaturgicznych. Pisze opowiadania, które publikuje w Internecie (www.opowiadania.pl) i miesięcznikach literackich. Zdobył trzecie miejsce z konkursie na sztukę współczesną Teatru Starego w Krakowie i miesięcznika „Dialog” w 2006 r. Sztuka „Trójkąt” została wyróżniona w VII edycji konkursu na dramat współczesny na Festiwalu Targów Nowej Dramaturgii w Radomiu. W Imię Ojca i Syna wyróżniona w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Dramat Trzech mężczyzn w różnym wieku został został wyróżniony w konkursie dramaturgicznym III Forum Współczesnego Dramatu „Lustro. Obraz. Iluzja” w Łodzi.

Za sztukę „Zupa rybna w Odessie ” Szymon Bogacz został nagrodzony mianem Najlepszego Dramaturga 2014 roku.

Sebastian Ryś – absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2009). Aktor, wrażliwy interpretator romantycznych bohaterów. Swoją wizją nadał ton artystycznemu wyrazowi słuchowiska pt.: „Blizny wolności”, w którym wciela się w postać Jana Karskiego. Współtwórca „Plam w Pamięci” – produkcji Teatru Polskiego Radia. Zadebiutował jeszcze podczas studiów rolą Stanisława Ignacego Witkiewicza w autorskim przedstawieniu Andrzeja Marii Marczewskiego „Witkacy jest do X-tej” z muzyką Marka Dyjaka. Współpracował z Teatrem Nowym w Słupsku i Teatrem Staromiejskim w Warszawie. W Płockim Teatrze Dramatycznym zadebiutował rolą S. B. w spektaklu Szymona Bogacza „Trzech mężczyzn w różnym wieku” w reżyserii Julii Pawłowskiej – Mark. W swojej krótkiej karierze zagrał tytułową postać w „Hamlecie” W. Szekspira, „Albina” w „Ślubach Panieńskich” A. Fredry czy „Macaka” w sztuce Ivo Bresana pt: „Hamlet we wsi Głucha Dolna”. Na swoim koncie ma role filmowe i serialowe. Wykonawca monodramu „Zupa Rybna w Odessie”.

Piotr Świtalski – aktor, mim, animator kultury, twórca spektakli dla dzieci. Posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie sceniczne. Swoje umiejętności kształcił pod okiem Elżbiety Piaseckiej, Tadeusza Winnickiego, Stefana Niedziałkowskiego. Wielokrotny uczestnik warsztatów Henryka Tomaszewskiego – legendy pantomimy. Współpracował między innymi z aktorami Wrocławskiego Teatru Pantomimy czy Teatru Płockiego. Występuje w spektaklach  w Katarze i Omanie.