plakat

Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji. Karawana 2023 to projekt plenerowy, realizowany w okresie letnim przez Mazowiecki Instytut Kultury i skierowany do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Celem jest zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych teatrem, ciekawymi działaniami parateatralnymi i plastycznymi, które wyzwalają wyobraźnię, kreatywność i zdolności twórcze. Działania plenerowe umożliwiają prezentację wartościowych propozycji artystycznych omijając ograniczenia w infrastrukturze obiektów.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Uczestnicy mogą zabrać stworzone przez siebie przedmioty – zabawki, modele, rewizyty. Otrzymają też pamiątki za prezentację etiud, udział w animacjach czy podjęciu własnych aktywności.  Działania realizowane w plenerze umożliwiają udział w imprezie osobom niepełnosprawnym.

W programie – dwa wyjątkowe spektakle teatralne – pierwszy dedykowany najmłodszym dzieciom, otwierający wydarzenie i drugi dla młodzieży i dorosłych, zamykający program. Przedstawienia o wyjątkowych walorach artystycznych zapewniają świetną zabawę i rozrywkę widzom, włączając ich często w swoje działania i zachęcając do aktywnego udziału. Spektakle realizowane są przez uznane grupy teatralne: Teatr Malutki, Bajlandia, Pod Orzełkiem, Łątka, Barnaby oraz dla widza starszego: Akt, Mimo, Makata, Gry i Ludzie, Muzykanty czy Teatr A.

W tym roku dodatkowym elementem w programie jest koncert jazzowy.

Czas między spektaklami wypełniają pomysłowe, barwne, rodzinne animacje przeznaczone dla różnych grup wiekowych, skupione wokół stoisk tematycznych.

BAWIMY I UCZYMY – rodzinne animacje dla najmłodszych, gry zręcznościowe, sensoryczne, nauka tworzenia zabawek z materiałów recyklingowych, tworzenie małych etiud scenicznych w wykonaniu najmłodszych uczestników – koncepcja i realizacja członkowie Polskiego Stowarzyszenia Animatorów KLANZA,

PODWÓRKO WYOBRAŹNI – edukacyjny plac zabaw kreatywnych – tworzenie przez uczestników przedmiotów z wyciętych w drewnie elementów – rozwijanie twórczej wyobraźni; wspólnym działaniom dzieci i rodziców towarzyszy  bajanie – koncepcja i realizacja Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.

STRAGANY SZTUKI – interaktywne stacje zapraszające mieszkańców miejscowości do doświadczenia twórczego. Poprzez różne formy aktywności, realizowane w różnych językach sztuki współczesnej, zachęcamy każdego (bez względu na wiek czy wykształcenie) do refleksji nad tym, czym jest najbliższe otoczenie, co jest  ważne, czym jest lokalność, identyfikacja z miejscem i jak sztuka może w tych poszukiwaniach pomóc – koncepcja i realizacja Janusz Byszewski.

PROGRAM 24 czerwca 2023 r. – Mława – Park miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
16.00 – Kosmoprzygoda Teatr Duże Dzieci – spektakl dla najmłodszych (w Mławie)
17.00 – 19.00 – działania animacyjne
OBJAZDOWY UNIWERSYTET SZTUKI – warsztaty teatralne z wykładowcami i artystami
19.00 – parada nowoorleańska – koncert jazzowy zespołu RB Dixie Five z Jankiem Pentzem
20.30 – Wesele Teatr Makata zakończony pokazem ogniowym