O zdrowie należy dbać w każdym wieku, a dobre rady z tego tematu brać za dobrą monetę. Seniorzy, którzy 28 lipca br. wzięli udział w wykładach profilaktycznych dobywających się w Miejskim Domu Kultury, już wiedzą, że nawet z pozoru bezpieczne leki bez recepty mogą zawierać substancje uzależniające i szkodzące ich samopoczuciu i organizmowi. Jak się okazało, nadmierne ich zażywanie prowadzi do lekomanii, która jest coraz większym problemem wśród osób starszych. O tym problemie z naszymi seniorami rozmawiał lekarz Marek Jakubiak. Uczestnicy tego spotkania mogli nie tylko zasięgnąć informacji na ten temat od specjalisty, ale również otrzymać wiele cennych rad o zdrowym stylu życiu i sposobie odżywiania.

Wykład o skutkach i przeciwdziałaniu lekomanii został poprzedzony spotkaniem z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Mławie Mirosławem Cieślakiem, który tego dnia po raz kolejny przestrzegł seniorów o wciąż pojawiającym się zagrożeniu kradzieży metodą „na wnuczka”. Jak pokazują statystyki, tego rodzaju przestępstwo jest nadal bardzo powszechne, a mimo wielu akcji edukacyjnych seniorzy nadal stają się ofiarami przebiegłości osób, które w prosty sposób chcą się wzbogacić, przywłaszczając czyjeś pieniądze.

Ze spotkania każdy senior mógł również zabrać bardzo przydatny gadżet w postaci opaski życia. Ta niepozorna bransoletka na rękę, w której możemy zamieścić informację o przewlekłych chorobach czy grupie krwi może nawet „uratować” nasze życie lub uchronić nas przed poważnymi skutkami nagłych chorób, zasłabnięcia czy wypadku drogowego, gdyż to czas udzielenia pierwszej pomocy w tym przypadkach odgrywa ważną rolę. Gadżet ten szybko pojawił się na nadgarstkach uczestników, gdyż wszyscy dostrzegli zalety jego posiadania i do dziś dumnie noszą do ze sobą.

Po zakończeniu panelu z ekspertami uczestnicy spotkania wybrali się również na spotkanie integracyjne do zajazdu Tur w Niestumiu. Tam, podczas tanecznej zabawy z zespołem DUO, nadal kontynuowaliśmy nasze działanie profilaktyczne. Ruch na świeżym powietrzu dostarcza zawsze dużo energii, poprawia samopoczucie i wpływa dobrze na nasze zdrowie. Na szczęście, taniec uzależnia tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu i jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu, z którą mławscy seniorzy lubią praktykować.

Czwartek dwa tygodnie temu zaliczamy do bardzo udanych. Wszystkim udało się przyswoić wiele cennych informacji, które na pewno zastosują w praktyce, ale cieszyć się długim i szczęśliwym życiem.

Zadanie zostało zorganizowane w ramach projektu MDK „Z dala od używek i zagrożeń” i było finansowane z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Mława w 2022 r.