Powróćmy jak za dawnych lat
Każdy, kto był 8 sierpnia 2021 r. w Parku Miejskim w Mławie, z pewnością poczuł klimat przedwojennego miasta pogranicza i docenił widowisko przygotowane przez rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława. Członkowie stowarzyszenia włożyli wiele pracy w przygotowanie i realizację projektu, który został nagrodzony granatem w konkursie na otwarte inicjatywy lokalne organizowanym przez Miejski Dom Kultury w czerwcu br. Ich pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i jak widać na załączonych zdjęciach, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności.
Historia naszej małej ojczyzny przedstawiona w formie inscenizacji z komentarzem narratora zachwyciła zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zgromadzona publiczność z uwagą przyglądała się scenkom rodzajowym odgrywanym przez miejscowych rekonstruktorów i ich przyjaciół ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna Guttstadt.
Plac wokół amfiteatru zajmowały kramy, na których lokalni sprzedawcy sprzed lat prezentowali swoje wyroby, a na samym środku sceny mogliśmy podziwiać odtworzoną z pietyzmem kawiarenkę. Zachwyt budziła nie tylko gra aktorów, ale również epokowe stroje czy oryginalne rekwizyty. Poznaliśmy przedstawicieli mniejszości żydowskiej, romskiej, zamożnych mieszkańców oraz tych nieco biedniejszych, mieszkańców wsi, którzy zaopatrywali się w mieście, ale przede wszystkim wzięliśmy udział w żywej lekcji historii i zasięgnęliśmy wiedzy o zwyczajach, kuchni i modzie osób żyjących 100 lat temu w Mławie. Inscenizacji towarzyszyła wystawa zdjęć, a w trakcie pokazu odbył się błyskawiczny konkurs z upominkami pt. „Co wiem o przedwojennej Mławie”. Publiczność miała także okazję, by na stylizowanych straganach skosztować specjałów, którymi zajadali się nasi przodkowie.
W realizacji projektu pomogło również Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe oraz Miejski Dom Kultury.
Inscenizacja przygotowana przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława to pierwsza inicjatywa, która została zrealizowana w ramach programu MDK „Dialogiem i działaniem zmieniamy świat”. Kolejne to Kino na Starym Rynku, które odbędzie się 21 sierpnia!
Dziękujemy wszystkim osobom, które włożyły trud w przygotowanie tego wydarzenia, a w szczególności autorom projektu i rekonstruktorom.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne”.
Relacja z wydarzenia (2) Facebook