|||
|||
INSCENIZACJA NALOTU BOMBOWEGO NA MŁAWĘ to widowisko teatralno-historyczne, które od lat przyciąga kilkutysięczną widownię. W projekt ten już od pierwszej edycji (2008 r.) angażują się dzieci, młodzież, dorośli oraz osoby starsze. W spektaklu ulicznym biorą udział mieszkańcy Mławy i okolic, ale również wojskowe grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Dzięki pasji rekonstruktorów, pomocy lokalnych przedsiębiorców, mediów, wparciu jednostek samorządu i pracy ogromnego sztabu ludzi, raz w roku, w ostatni weekend sierpnia w południowej pierzei Starego Rynku w Mławie, uczestniczymy nie tylko w unikatowym wydarzeniu artystycznym, ale również żywej lekcji historii, która przypomina o tragedii mieszkańców Mławy 1939 r.

Inscenizacja nalotu bombowego na Mławę nie tylko wśród aktorów amatorów, ale również wśród publiczności wywołuje silne emocje. Jest ogromnym przeżyciem wewnętrznym – pokazuje strach, poczucie bezsilności i rozpacz człowieka, ale również pożogę i spustoszenie miasta, jakie niesie ze sobą agresja ze strony wroga. Wcielając się w mieszkańców miasta pogranicza – Polaków, Żydów, Romów staramy się zachować pamięć o przedwojennej Mławie, którą tworzyli ludzi różnych nacji i profesji – przekupki, buchalterzy, zielarki, gazeciarze, rajcowie, handlarze starzyzną…, ale również zwracamy uwagę na niepisaną historię miejsca – panujące zwyczaje, zachowania, styl ubierania, czyli wszystko to, co tworzy przedstawienie i składa się na jego unikatowość.

Inscenizacja nalotu bombowego na Mławę ma swoją dramaturgię, postaci i przesłanie. Jej siła zawiera się w prawdzie ludzkich emocji, ponieważ jej narratorzy opierają się na języku i opowieści, które mają swój autentyczny wymiar. Tworząc spektakl uliczny, nie polemizujemy z prawdą historyczną, ale staramy się ją wizualizować. W połączeniu z efektami dźwiękowymi – nagraniami, komentarzem odczytywanym przez lektora i muzyką otrzymujemy widowisko, którego szczery przekaz trafia do widzów od lat i skutecznie wpływa na podtrzymanie pamięci o mieszkańcach Mławy, którzy we wrześniu 1939 r. doświadczyli wojny, śmierci bliskich i utraty wolności.

{gallery}/imprezy/2020/Bitwa_inscenizacja/{/gallery}