|||
|||
LETNI TYDZIEŃ NA FOLKOWO rozpoczęliśmy po łowicku. Dziś do naszej koleżanki prezentującej ten wspaniały mazowiecki strój dołącza Krakowianka. Dziewczyny poszły na pole, dosłownie i po krakowsku.

KRAKOWIANKI czerwienią malowane
Kraków niejedno ma imię. Krakowiacy to jedna z nielicznych grup posiadająca dwie odmiany stroju ludowego. Ten ze Wschodu i Zachodu nieco się różni, ale niezaprzeczalnie urzeka feerią barw. W naszym przeglądzie strojów ludowych prezentujemy odmianę zachodnią, bardziej rozpowszechnioną i lepiej znaną w Polsce i na świecie.
Podstawę kobiecego ubioru tworzyły:
?nakrycia głowy – wianki dla panien, chusty zawiązywane pod brodą oraz chusty czepcowe zakładane pierwszy raz w trakcie oczepin;
?koszula o kroju przyramkowym z kołnierzykiem;
?gorset – bogato zdobiony np. koralikami, cekinami, chwostami, z rzędem pętlic i motywami roślinnymi;
?spódnica długa i szeroka w różnych kolorach;
?zapaska płócienna lub tiulowa;
?trzewiki na obcasie;
? biżuteria z koralem.

Dodatkowo noszono chusty do odziewania w dużą kratę w kolorach: czerwonym, białym, zielonym i granatowym oraz katanę, czyli gorset z rękawami na chłodniejsze dni, rozpowszechniony przez Krakowianki w okresie Młodej Polski.

{gallery}/imprezy/2020/Krakowski_strój/{/gallery}

MĘSKI STRÓJ KRAKOWSKI
Ten strój z dumą nosił sam Tadeusz Kościuszko. Szybko stał się również mundurem wojskowym Krakusów walczących w insurekcji kościuszkowskiej oraz ulubionym kostiumem wyższych klas społecznych. Na salony wielkiej sztuki wprowadził go Wojciech Bogusławski w operze „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, a w kolejnym stuleciu Stanisław Wyspiański i Włodzimierz Tetmajer. O jego wyjątkowości zadecydowały bogate zdobienia, kolorystyka i kunszt wykonania.

W wersji podstawowej strój męski składał się z: nakrycia głowy (rogatywki, magierki lub kapelusza), białej koszuli, spodni (portek), kaftana, sukmany, pasów z brzękadłami, obuwia i biżuterii.

Dziś prezentujemy:

rogatywkę z pękiem pawich piór i opadającymi na ramię kolorowymi wstążkami, którą najczęściej noszono do białej sukmany;

kaftan – długą kamizelkę z płaskimi guzikami, chwostami i haftem;

białą koszulę bez zdobień;

pas z brzękadłami.

CIEKAWOSTKA Przy pasie mocowano także składany nożyk, torebkę na krzesiwo, hubkę, czyli materiał łatwopalny z huby i krzemień. Ktoś tu lubił rozniecać ogień.


{gallery}/imprezy/2020/Krakowski_strój_męski/{/gallery}