LETNI TYDZIEŃ NA FOLKOWO rozpoczęliśmy po łowicku. Dziś do naszej koleżanki prezentującej ten wspaniały mazowiecki strój dołącza Krakowianka. Dziewczyny poszły na pole, dosłownie i po krakowsku.
KRAKOWIANKI czerwienią malowane
Kraków niejedno ma imię. Krakowiacy to jedna z nielicznych grup posiadająca dwie odmiany stroju ludowego. Ten ze Wschodu i Zachodu nieco się różni, ale niezaprzeczalnie urzeka feerią barw. W naszym przeglądzie strojów ludowych prezentujemy odmianę zachodnią, bardziej rozpowszechnioną i lepiej znaną w Polsce i na świecie.
Podstawę kobiecego ubioru tworzyły:
nakrycia głowy – wianki dla panien, chusty zawiązywane pod brodą oraz chusty czepcowe zakładane pierwszy raz w trakcie oczepin;
koszula o kroju przyramkowym z kołnierzykiem;
gorset – bogato zdobiony np. koralikami, cekinami, chwostami, z rzędem pętlic i motywami roślinnymi;
spódnica długa i szeroka w różnych kolorach;
zapaska płócienna lub tiulowa;
trzewiki na obcasie;
biżuteria z koralem.
Dodatkowo noszono chusty do odziewania w dużą kratę w kolorach: czerwonym, białym, zielonym i granatowym oraz katanę, czyli gorset z rękawami na chłodniejsze dni, rozpowszechniony przez Krakowianki w okresie Młodej Polski.
{gallery}/imprezy/2020/Krakowski_strój/{/gallery}
MĘSKI STRÓJ KRAKOWSKI
Ten strój z dumą nosił sam Tadeusz Kościuszko. Szybko stał się również mundurem wojskowym Krakusów walczących w insurekcji kościuszkowskiej oraz ulubionym kostiumem wyższych klas społecznych. Na salony wielkiej sztuki wprowadził go Wojciech Bogusławski w operze „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, a w kolejnym stuleciu Stanisław Wyspiański i Włodzimierz Tetmajer. O jego wyjątkowości zadecydowały bogate zdobienia, kolorystyka i kunszt wykonania.
W wersji podstawowej strój męski składał się z: nakrycia głowy (rogatywki, magierki lub kapelusza), białej koszuli, spodni (portek), kaftana, sukmany, pasów z brzękadłami, obuwia i biżuterii.
Dziś prezentujemy:
rogatywkę z pękiem pawich piór i opadającymi na ramię kolorowymi wstążkami, którą najczęściej noszono do białej sukmany;
kaftan – długą kamizelkę z płaskimi guzikami, chwostami i haftem;
białą koszulę bez zdobień;
pas z brzękadłami.
CIEKAWOSTKA Przy pasie mocowano także składany nożyk, torebkę na krzesiwo, hubkę, czyli materiał łatwopalny z huby i krzemień. Ktoś tu lubił rozniecać ogień.
{gallery}/imprezy/2020/Krakowski_strój_męski/{/gallery}