|||
|||
Był Łowicz i Kraków, więc pora skierować się na północ Polski. W trzecim dniu naszej wirtualnej wyprawy udajemy się na Kaszuby, do królestwa wody i niezwykłego języka.


KASZUBKA
dziewczyna znad rozlewiska
O tym, jak wyglądał strój kaszubski, dowiadujemy się m.in. dzięki pracy uczonej Bożeny Stelmachowskiej, która opisywała i rekonstruowała stroje tego regionu. My zajmiemy się kobiecym strojem, który choć mniej barwny od łowickiego i krakowskiego urzeka swoją prostotą.
W skład podstawowego stroju wchodziły: nakrycia głowy – wianek dla panny, złotnica, czyli czepek dla mężatki oraz chusta; koszula z krótkim lub długim rękawem, gorset lub kaftanka, dwie spódnice (wierzchnia i spodnia), zapaski (szertuchy) i trzewiki.
Początkowo używano tylko tkanin wełniano-lnianych, ale z upływem lat sięgano m.in. po aksamit, z którego szyto np. gorset. Spódnice były szerokie i mocno marszczone.

CIEKAWOSTKA Najszersza była suknia dla panny młodej, którą układano z 14 płatów tkaniny o szerokości 70 cm. Tradycja głosi, że prace nad nią odbywały się w stodole, bo tylko tam było miejsce na rozłożenie takiej ilości materiału.

Niezwykłym elementem dekoracyjnym stroju Kaszubki są wielobarwne hafty, które wykonuje się od prawie 100 lat. Podstawę kolorystyczną haftu tworzy pięć barw: niebieska, czarna, żółta, czerwona i zielona. Najczęstsze motywy roślinne to chabry, dzwonki, goździki, niezapominajki i bratki.

{gallery}/imprezy/2020/Strój_kaszubski/{/gallery}

 
 
MĘSKI STRÓJ KASZUBSKI

Tradycyjny kaszubski strój męski noszono powszechnie w pierwszej połowie XIX wieku, ale do dziś przywdziewa się go na specjalne okazje. W skład podstawowego zestawu męskiego stroju kaszubskiego wchodzi:
?nakrycie głowy – tradycyjna muca lub kapelusz filcowy albo słomiany;
?koszula o kroju przyramkowym z kołnierzykiem;
?liwk – kamizelka sięgająca poniżej pasa;
?sukmana z sześcioma kontrafałdami;
?spodnie – skórzane (zamszowe bukse) lub wełniane;
?obuwie – skórzane buty skorznie (noszone odświętnie) lub drewniane korki

{gallery}/imprezy/2020/Strój_kaszubski_męski/{/gallery}