||||
||||
W ostatni dzień stycznia Restauracja Parkowa w Mławie będzie rozbrzmiewać dźwiękami bluesa. Artystą drugiego spotkania z cyklu „Muzyczny Kącik MDK” będzie Romek Puchowski – gitarzysta roku 2019 w plebiscycie „Blues Top”.

Tego wieczoru będzie można nie tylko posłuchać muzyki, ale również fascynujących opowieści o sławnych twórcach tego gatunku oraz historii prosto z Delty Mississippi. Dla miłośników fotografii muzyk przygotował również pokaz zdjęć, które przywiózł z podróży po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wydarzenie odbędzie się 31 stycznia 2020 r. (piątek) o godz. 19.00 w Restauracji Parkowa, ul. Reymonta 10 w Mławie. Cena biletu 20 zł. Sprzedaż biletów będzie prowadzona w Restauracji Parkowa.

Przed trzema laty Romek Puchowski koncertował w Memphis, na słynnej Beale Street, przemierzał też Deltę Mississippi – od Memphis po Nowy Orlean. Podczas swojej podróży poprzez krainy mistrzów bluesa komponował nowy materiał na kolejny solowy album. Szukając „śladów” takich legend, jak: Charley Patton, Son House czy samego Roberta Johnsona, odwiedził m.in. Clarksdale, Lula, Tunica, Friars Point, Vicksburg czy Hazelhurst, rodzinną miejscowość wspomnianego Roberta Johnsona.Cała ta wyprawa przyniosła Romkowi Puchowskiemu inspirację, której szukał. Z tych wszystkich magicznych miejsc, które odwiedził przywiózł również setki zdjęć własnego autorstwa i Jakuba Bednarka, młodego, utalentowanego fotografika, który z nim podróżował. Wybrane zdjęcia można obejrzeć na slide-show towarzyszącym koncertowi.

Prawie każda fotografia jest powiązana z jakąś historią lub anegdotą. Jak choćby tą, kiedy w miejscowości Lula Romek Puchowski wypytywał grupkę, raczących się trunkiem ukrytym pod zasłoną papierowych torebek „lokalsów” o Son House’a i Charliego Pattona – wybitnych artystów, którzy byli związani z tą miejscowością. Ci nie mieli pojęcia o kim mowa… Byli przekonani, że chodzi o jakichś współczesnych mieszkańców Lula… Więcej historii będzie można usłyszeć na koncercie. Puchowski obszernie opowiada o Delcie, przybliżając charakter, znaczenie poszczególnych miejsc, w których zrodził się i pulsował przed laty rdzenny blues. Połączenie opowieści z fotografiami i muzyką (zarówno autorskimi utworami oraz interpretacjami klasycznych bluesowych pieśni) chociaż na chwilę zabiera publiczność w podróż do Delty.
To muzyczne i krajoznawcze zdarzenie ukazuje Deltę Mississippi z perspektywy leniwej, sennej włóczęgi przez kolebkę bluesa.

Romek Puchowski – wokalista, kompozytor, autor tekstów, gra na gitarze DOBRO, slide, gitarze akustycznej, basowej. Główne nurty stylistyczne, w jakich się porusza to Delta blues, indie folk, experimental rock. Zainspirowany archetypicznym bluesem od lat konsekwentnie kreuje nowe brzmienia i muzyczne przestrzenie. Autor niezwykle energetycznych, solowych koncertów. Jego dyskografia liczy sześć pozycji. „Gitarzysta roku” w tegorocznym plebiscycie „Blues Top”.
Żródło: Roman Puchowski