|||
|||
Wczoraj w Miejskim Domu Kultury odbył się Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej „Rockowania”. Tę edycję możemy zaliczyć do jednej z najlepszych. W Przeglądzie Zespołów Muzycznych wzięło udział siedem bandów, które prezentowały różne stylistyki i wyrównany poziom wykonania. Bezprecedensowo najlepszy okazał się zespół My Own Wasteland, który w siedemnastej edycji Festiwalu zdobył pierwszą nagrodę. Jury postanowiło nie przyznawać drugiej nagrody, ale na trzecim miejscu pojawiło się aż trzech laureatów: Artyfiction, Syndrom i Jolokia.
 

Mocne dźwięki po raz kolejny rozbrzmiewały w sali kina mławskiego domu kultury. Ta edycja dla kilku osób była czasem powrotów. Po latach do grupy organizatorów dołączył Dariusz Skowroński – pomysłodawca festiwalu ROCKOWNIA oraz Stanisław Antośkiewicz, który jak przed laty, wcielił się w rolę konferansjera. W rockowej gwardii znalazły się również trzy zespoły, takie jak Vataha, Big Black Cockroaches czy Jolokia, które prezentowały się na muzycznej scenie MDK również w poprzednich edycjach.  

Jury w składzie: Sebastian Richczajt – wokalista zespołu Another Pink Floyd, Michał Worgacz – gitarzysta i wokalista zespołu Another Pink Floyd oraz Dariusz Skowroński, nie miało łatwego zadania. Wybranie zwycięzców to karkołomne wyzwanie, szczególnie wtedy, gdy okazuje się, że każdy chce przekonać do siebie słuchaczy nie tylko oryginalnymi kompozycjami, ale również sceniczną charyzmą, której niektórym wykonawcom z pewnością nie brakowało.  Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim zakwalifikowanym dziękujemy, że zechcieli pojawić się i wystąpić na rockowej mławskiej scenie. Daliście czadu!

Laureaci XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodzieżowej „Rockowania”
I miejsce MY OWN WASTELAND – nagroda 3 000 zł
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – Artyfiction, Syndrom, Jolokia – nagroda 1 000 zł (dla każdego zespołu)

Wyróżnienie i nagroda rzeczowa w postaci rejestratora wielośladowego trafiła do zespołu Sunsmoke.

Festiwal Rockowania to nie tylko muzyka, ale również akcje profilaktyczne, które podnoszą świadomość o zagrożeniach wynikających z uzależnień. Hasło tej edycji „Nie eksperymentuję. Nie piję. Nie palę. Moim dopalaczem jest muzyka”, to kwintesencja tego, o czym staramy się mówić od wielu lat.  

W tym roku w przygotowaniu tej profilaktycznej akcji pomagali nam również psycholog Igor Siedlecki oraz kurator Monika Zakrzewska, którzy wygłosili mini wykłady o skutkach uzależnienia od alkoholu i narkotyków oraz przez czas trwania Festiwalu pełnili dwugodzinne konsultacje, z których mogli skorzystać zarówno uczestniczy Przeglądu, jak i słuchacze – mieszkańcy Mławy i okolic.  

Zwieńczeniem każdego Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodzieżowej ROCKOWANIA jest występ gwiazdy wieczoru – zespołu Another Pink Floyd. Muzycy zaprezentowali w całości podwójny album The Wall i kilka utworów z innych płyt legendarnej brytyjskiej grupy. Publiczność Rockowań nie szczędziła artystom braw i domagała się wielokrotnych bisów. Charyzmatyczny wokalista Sebastian Richczajt (znany pod pseudonimem Norman Power) potrafi porwać słuchaczy i widać było to również podczas tego koncertu. Publiczność żywo reagowało na znane utwory, śpiewała razem z zespołem i widać było, że czuła ducha rocka. Co nas cieszy, na widowni pojawili się nie tylko Ci, który bardzo dobrze znają muzykę zespołu Pink Floyd, ale również młodsi, którzy może zechcą ją bliżej poznać. Duże brawa zebrały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Mławie (przygotowane przez nauczycielkę Annę Goszczyńską), które razem z zespołem zaśpiewały utwór Another Brick In The Wall.

Był to niezapomniany wieczór, podczas którego królowała muzyka rockowa w najlepszym wykonaniu!

Festiwal finansowany był ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Mława. 

Foto. J. Michalak
{gallery}/imprezy/2019/Rockowania/{/gallery}