|||
|||
Rozpoczynamy odliczanie do I Międzynarodowego Victor Young Jazz Festival. 17 i 18 października Mława stanie się światową stolicą jazzu. Będziemy gościć muzyków z kraju i zagranicy, ale również wykładowców uczelni wyższych i dziennikarzy. Panel dyskusyjny dotyczący życia i związków Victora Younga z Mławą poprowadzi Adam Domagała. Gratką dla entuzjastów jazzu będą koncerty Zbigniewa Namysłowskiego oraz Kuby Stankiewicza. Obydwaj wykonawcy wystąpią ze światowej klasy muzykami.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Kuba Stankiewicz, polski pianista i kompozytor jazzowy, znawca muzyki Victora Younga. Wydarzenie ma na celu przybliżyć mławianom i gościom Festiwalu sylwetkę kompozytora, który pośmiertnie został laureatem Oscara i zyskał uznanie za oceanem. Tworzący w Stanach Zjednoczonych Victor Young był 22 razy nominowany do Nagród Akademii. Jego związki z Hollywood pokazały, że doskonale odnalazł się w świecie filmu. Napisał muzykę do takich kinowych hitów jak: „Jeździec znikąd”, „Johnny Guitar”, „Komu bije dzwon”, „W 80 dni dookoła świata” czy „Podróże Guliwera”. Jakie były jego związki z Mławą? W tym mieście mieszkali jego dziadkowie, zarówno ze strony matki, jak i ojca. Jedni nazywali się Segal, drudzy Jabłoń i opiekowali się młodym Victorem Youngiem po śmierci jego matki. Young dorastał w Polsce, ukończył warszawskie konserwatorium muzyczne i dopiero potem wyjechał do Ameryki, gdzie dołączył do grona klasyków pionierskiego okresu amerykańskiej muzyki filmowej.

I Międzynarodowy Victor Young Jazz Festival to nie tylko rozmowy o twórczości i biografii nieznanego dotąd w Mławie kompozytora, ale również spotkanie z muzykami, którzy zetknęli się z jego dziełami i pozostają pod ich wrażeniem do dziś.

Pierwszy dzień Festiwalu (17 października 2019)
godz. 18.00 panel dyskusyjny „Victor Young: Mława > Hollywood”, w którym wezmą udział jazzmani Zbigniew Namysłowski i Kuba Stankiewicz, były konsul RP w Los Angeles Mariusz Brymora, historyk prof. Leszek Zygner i kompozytor muzyki filmowej Miro Kępiński (moderatorem panelu będzie Adam Domagała).
godz. 19.30 koncert zespołu Zbigniew Namysłowski i Przyjaciele

Drugi dzień Festiwalu (18 października 2019)
godz. 18.00 –
wernisaż prac laureatów konkursu „Malowanie muzyką”
godz. 19.00 – koncert zespołu Kuba Stankiewicz Trio

Wejściówki na wydarzenie można kupić w kasie kina Miejskiego Domu Kultury. Liczba biletów ograniczona.

W sprzedaży:
karnet (na pierwszy i drugi dzień – panel + koncerty) w cenie 50 zł
bilet na koncert Kuba Stankiewicz Trio w cenie 30 zł

W ramach wydarzenia organizowany jest także konkurs plastyczny dla dzieci na ilustracje do muzyki Younga „Malowanie muzyką”. Nagrody dla laureatów zostaną wręczone podczas Festiwalu. Więcej o konkursie na stronie http://www.mlawa.pl/artykul/malowanie-muzyka-posluchaj-younga-wez-udzial-w-konkursie

Organizatorzy: Miasto Mława i Fundacja For ART

Zapraszamy

young.jpg
young_1.jpg