|||
|||
Wczoraj, 28 kwietnia 2019 r., w Miejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie promujące nową publikację poświęconą tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej senator Janinie Felińskiej. Na inauguracji biografii pojawili się wydawcy, rodzina, organizatorzy, przedstawiciele duchowieństwa i władz samorządowych oraz mławianie zainteresowani życiem i działalnością społeczną Pani Senator. Wśród gremium słuchaczy gościliśmy wiele osób, które opowiedziały o swoich osobistych spotkaniach z niezwykłą doktor nauk medycznych, która mimo aktywności politycznej i zawodowej, znajdowała czas dla prostych ludzi i ich codziennych problemów.

Ten, kto mógł ją nazywać Panią Janinką czuł, że otrzymał ogromny kredyt zaufania. Niewielu miało ten zaszczyt, ale wszyscy zapamiętali ją jako osobę serdeczną i zaangażowaną w to, co robi. Zawsze czuła się pielęgniarką i społecznikiem, ale nie przeszkadzało jej to w byciu zaangażowanym i otwartym na dialog parlamentarzystą. Działała na szczeblu lokalnym i krajowym, doprowadzając do finału wiele inicjatyw, które tak naprawdę były tylko odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. Nie o wszystkich osobach, którym pomagała wiedziała ich rodzina, ale to czyniło ją wyjątkową, ponieważ interesowała ją nie tylko zbiorowość, ale przede wszystkim jednostka.

Taki obraz śp. Pani Senator wyłania się po wczorajszym spotkaniu i wspomnieniach najbliższych jej osób, jednak promowana wczoraj publikacja, choć uznana za jedno z najrzetelniejszych kompendium wiedzy o Pani Janinie Fetlińskiej, pozostaje zapisem żywych relacji rodziny i przyjaciół, z którymi spędzała weekendy czy jeździła na naukowe konferencje. Monografia powstała na bazie pracy magisterskiej ks. Damiana Klimkowskiego, jednak dzięki zaangażowaniu Pani Ireny Przybysz i pochodzącego z Mławy dra Rafała Zgorzelskiego otworzyła nowy, nieznany rozdział z życia śp. Janiny Fetlińskiej, o którym będą mogli przeczytać tylko nieliczni, obecni na spotkaniach z autorami. Książka nie jest dystrybuowana w szerokim zakresie, ale dzięki wsparciu krajowych fundacji i spółek powstało wydanie limitowane, które będzie można m.in. nabyć już 29.04.2019 r. na spotkaniu w Bieżuniu. Podczas spotkania w Miejskim Domu Kultury wszyscy przybyli otrzymali egzemplarz promocyjny z dedykacją od jednego z autorów pracy – dra Rafała Zgorzelskiego i prowadzącego spotkanie posła Macieja Małeckiego.

Janina Fetlińska – pochodziła z niewielkiej miejscowości (Tuligłowy), ale dzięki wytężonej pracy i wewnętrznej determinacji została pierwszym doktorem nauk w dziedzinie pielęgniarstwa. Ten tytuł otworzył przed nią wiele możliwości i pomógł realizować marzenia i plany związane z działalnością naukową i dobroczynną, którą z powodzeniem realizowała na Mazowszu i innych rejonach Polski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
{gallery}/imprezy/2019/Promocja_ksiazki_Fetlinska/{/gallery}