|||
|||
Podczas tegorocznych ferii nie brakowało atrakcji dla najmłodszych. Dzieci i młodzież chętnie korzystały z oferty warsztatów i zabaw organizowanych przez miejskie jednostki samorządowe. Tylko w pierwszym tygodniu, w zajęciach prowadzonych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji uczestniczyło blisko 240 osób, a na seansach filmowych w kinie Kosmos pojawiło się 712 widzów. Miejska Biblioteka Publiczna przez prawie dwa tygodnie, również w punktach filialnych organizowała konkursy, bajkoczytanie, warsztaty plastyczne, a nawet zajęcia ruchowe i umysłowe, podczas których uczestnicy mogli się wykazać sprawnością, ale również zdobytymi w szkole umiejętnościami. Bezpłatna nauka pływania, turnieje piłki nożnej, gra w tenisa stołowego, teleturniej Jaka to lektura? czy teatrzyk Kamishibai, to tylko niektóre z atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również Bursztynowe warsztaty zorganizowane przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, na których dzieci m.in. poznały dzieje bursztynu, legendę o Bursztynowej koronie oraz dowiedziały się, cóż to takiego jest las bursztynowy.

W ramach akcji „Ferie z MOSiR” przez dwa tygodnie dzieci spotykały się na krytej pływalni oraz obiektach sportowych mławskich szkół. Tylko w pierwszym tygodniu 81 osób skorzystało z nieodpłatnej nauki pływania, 145 wzięło udział w grach i zabawach w wodzie, a 12 zmierzyło się w rozgrywkach piłki nożnej. W drugim tygodniu frekwencja znacznie wzrosła. Tylko w samych grach i zabawach w wodzie wzięło udział 201 osób. Ponadto, niezmiennie zainteresowaniem cieszyła się na nauka pływania, na której pojawiło się 85 śmiałków i turnieje piłki nożnej, w których wzięło udział 12 osób.

Miejska Biblioteka Publiczna prowadziła zajęcia w Oddziale dla dzieci przy ul. 3 Maja oraz w Filiach nr 1 i 2. Oferta instytucji była bardzo różnorodna i spodobała się zarówno dzieciom w wieku od 3 do 6 lat, jak i uczniom szkół podstawowych. Dzieci mogły wziąć udział nie tylko w warsztatach plastycznych, ale również spędzić czas grając w gry planszowe, słuchając bajek, tworząc scenariusze, czy biorąc udział w balu i konkursie na miss i mistera ferii. Przez dwa tygodnie, w zajęciach prowadzonych przez pracowników instytucji wzięło udział 257 osób. Najwięcej, ponieważ aż 114 dzieci spotykało się w Oddziale dla dzieci przy ul. 3 Maja. W zajęciach Filii nr 1 wzięło udział 104, a w Filii nr 2 39 osób.
 
Od 28 stycznia do 8 lutego 2019 r., w każdy poniedziałek, środę i piątek dzieci mogły również skorzystać z oferty kina Kosmos. Na ekranie były wyświetlane animacje znanych wytwórni filmowych, które w ostatnich latach cieszyły się ogromną popularnością wśród młodych widzów. W pierwszym tygodniu na wszystkich seansach pojawiło się 715 osób, ale już w kolejnym gościliśmy w mławskim kinie 776 miłośników animacji, i to nie tylko z Mławy, ale również z sąsiednich miejscowości.    

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również eksperymentalne warsztaty w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Podczas zajęć realizowanych na wystawie czasowej „Dzieje bursztynu”, przygotowanej przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, uczestnicy dowiadywali się skąd się wziął bursztyn, gdzie występuje, jakie są jego rodzaje oraz do czego służył ludziom na przestrzeni dziejów. Uczestnicy warsztatów wypełniali również karty pracy, utrwalając pojęcia: bursztynowy las, inkluzje, kopal, kaszorek. Ponadto przeprowadzali doświadczenia, które pozwoliły ponad wszelką wątpliwość określić, czy dany bursztyn jest oryginalny, czy jest tylko imitacją. W ostatniej części warsztatów dzieci poznały również legendy o Mikołajku i bursztynowych łzach Juraty oraz wykonały koronę królowej Bałtyku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
{gallery}/imprezy/2019/Ferie_2019_MOSIR/{/gallery}

Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa, Oddział do dzieci, ul. 3 Maja 5
{gallery}/imprezy/2019/Ferie_2019_Biblioteka_glowna/{/gallery}

Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa, Filia nr 1, ul. Graniczna 39
{gallery}/imprezy/2019/Ferie_2019_Biblioteka_Filia1/{/gallery}
Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa, Filia nr 2, ul. Sienkiewicza 13/14
{gallery}/imprezy/2019/Ferie_2019_Biblioteka_Filia2/{/gallery}
Miejski Dom Kultury/kino Kosmos
{gallery}/imprezy/2019/Ferie_2019_kino_Kosmos/{/gallery}
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej
{gallery}/imprezy/2019/Ferie_2019_Muzeum/{/gallery}