|||
|||
Wczoraj w Galerii Foyer Miejskiego Domu Kultury w Mławie odbyło się spotkanie, podczas którego został zaprezentowany kalendarz Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej na 2019 r. Na tę okoliczność przybyło wiele osób należących do Związku, przyjaciół twórców oraz ich rodziny. Promocja była połączona z otwarciem wystawy, którą będzie można oglądać w MDK przez najbliższych kilka tygodni.

Kalendarz Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej zaskakuje nie tylko pięknymi fotografiami autorstwa Janusz Dębskiego, Dariusza Tadrzyńskiego, Roberta Bartosewicza i Jacka Mianowskiego. W kalendarzu znajdują się również wiersze poetów należących do Związku, a ponadto zostały wyszczególnione daty, które przypominają o naszych lokalnych wydarzeniach – najważniejszych uroczystościach, imprezach artystycznych, w tym o założeniu Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej.

Dzięki pracy wielu osób otrzymaliśmy kalendarz, który ma tylko jedną podstawową wadę – ma dwanaście miesięcy, a co się z tym wiąże, dwanaście kartek, dlatego niewykluczone, że następne kalendarze będą tworzone na kilka lat. – żartuje Dariusz Tadrzyński, koordynator projektu.

Bezapelacyjnie można powiedzieć, że wydawanie kalendarza przez naszych lokalnych twórców, to jedna z bardziej znaczących inicjatyw, a co warte zauważenia, mająca już wieloletnią tradycję. Pierwszym sukcesem była nagroda przyznana przez Tygodnik Ciechanowski w 2010. Wówczas kalendarz został uznany najlepszym na całym Mazowszu, a jego twórcy postanowili, że nie poprzestaną na dotychczasowych dokonaniach. Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej każdego roku dokłada starań, by zaskakiwać wyższym poziomem artystycznym. Do kolejnych wydań wybierane są najlepsze zdjęcia obrazujące Mławę oraz wiersze, które nie tylko oddają nastrój fotografii, ale również bezpośrednio odnoszą się do naszej małej ojczyzny. Kalendarz będzie zapewne wyjątkową pamiątką dla mieszkańców oraz doskonałym prezentem gwiazdkowym dla osób emocjonalnie związanych z naszym miastem, a dzięki zebranej ikonograficznej dokumentacji również źródłem historycznym dla kolejnych pokoleń mławian.

Kalendarz został wydany dzięki dofinasowaniu Urzędu Miasta Mława i środkom od sponsorów – osób prywatnych i właścicieli lokalnych firm. Tego dnia również rozdano listy gratulacyjne dla wszystkich, którzy dołożyli cegiełkę i przyczynili się do powstania publikacji. Twórcy w ten sposób podziękowali osobom, które wspierają ich inicjatywy od lat.


Foto. J. Grzebski
{gallery}/imprezy/2018/Kalendarz_ZTZZ/{/gallery}