|||
|||
Już od wczesnych godzin przedpołudniowych, mieszkańcy Mławy wyczekiwali w centrum miasta na rozpoczęcie tegorocznych obchodów upamiętniających bitwę pod Mławą i wybuch II wojny światowej. Historia Mławy i organizowane w tym roku wydarzenia zainteresowały również licznych turystów z różnych krańców Polski, pasjonatów militariów, gości z Macedonii, Ukrainy, a w szczególności dzieci i młodzież. Dużym zainteresowaniem cieszył się piknik militarny, jak i plenerowe widowisko historyczne „Mława 1939”, w którym wzięło udział blisko stu pięćdziesięciu wojskowych i cywilnych rekonstruktorów oraz wyspecjalizowani pirotechnicy dbający o efekty specjalne oraz bezpieczeństwo osób oglądających inscenizację.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przypomnieliśmy wszystkim rodakom w kraju i za granicą, że dobra lekcja historii, to nie tylko ta, z której wynosimy elementarną wiedzę, ale również wzorzec postepowania i przekonanie, że to, co już się wydarzyło jest godne pamięci i uczczenia. Pierwszy dzień września 1939 roku był dla Mławy sprawdzianem odwagi i niósł ze sobą brzemię wiele tragicznych wydarzeń, niemniej jednak, nie boimy się mówić, że po siedemdziesięciu dziewięciu latach jest to dla nas data niezwykle istotna. W piątek, 24 sierpnia 2018 r. uczciliśmy pamięć bohaterów bitwy pod Mławą, ale również zwykłych obywateli naszego miasta, którzy zginęli podczas nalotu bombowego 1 września 1939 r . Dodatkowo zyskaliśmy kolejnego honorowego obywatela miasta i usłyszeliśmy, że Mława jest jednym z najważniejszych miast w Polsce.

Z dumą podziwialiśmy Rosomaki i Leopardy

Tego dnia, pokaz współczesnego sprzętu wojskowego budził ogromną ciekawość, szczególnie wśród najmłodszych. Sprzęt, który stanął na ulicach 3 Maja i Chrobrego przyjechał do Mławy m.in. z Bartoszyc, Węgorzewa, Warszawy, Braniewa, Wesołej, Przasnysza i Ciechanowa. Wozy opancerzone, czołgi, armato-haubice i wyrzutnia rakietowa LANGUSTA – to tylko nieliczne wyposażenie polskiej armii, które było prezentowane w centrum naszego miasta.

Mława ma kolejnego honorowego obywatela

Podczas uroczystości o godz. 17.00 jednym z punktów programu było wręczenie Aktu nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa gen. Leszkowi Surawskiemu, który od wielu lat wspiera organizację Rekonstrukcji Bitwy pod Mławę. Generał Surawski, który jest dowódcą wielu formacji i cenionym w naszym kraju strategiem, po otrzymaniu od Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Leszka Ośliźloka aktu nadania, wygłosił krótkie podziękowania oraz wyraził przekonanie, że Mława jest jednym z najważniejszych miast w Polsce.
W 2008 roku gen. Leszek Surawski został dowódcą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, która jest spadkobierczynią 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą w 1939 roku. Później był m.in. dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu, Inspektorem Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (2016), I Zastępcą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (2017/2018), a teraz jest również honorowym obywatelem Mlawy.

Obraz wyraził więcej niż słowa – plenerowe widowisko „Mława 1939”
W tegorocznej inscenizacji nalotu bombowego na Mławę, podobnie jak w latach ubiegłych, wzięli udział mieszkańcy miasta, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława oraz wojskowi rekonstruktorzy z Radomia. Dzięki zaangażowaniu tych wszystkich osób i reżyserowi Mariuszowi Tarnożkowi, mogliśmy uczestniczyć w ulicznym spektaklu, który już od dziesięciu lat jest jednym z kluczowych elementów naszych lokalnych obchodów bitwy pod Mławą i kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej. Mimo mijającego czasu, te wszystkie osoby oraz mieszkańcy chcą uczestniczyć w organizacji tego wydarzenia i wkładają w nie wiele zaangażowania, ale również serca, co możemy zobaczyć w przygotowywanych przez nich kreacjach. Każdego roku widzimy na ich twarzach strach, ból i cierpienie, które towarzyszyło mieszkańcom miasta podczas nalotu 1939 r., ale również ogromną satysfakcję i dumę, że mogli uczestniczyć w tym widowisku. Dziękujemy im, że zawsze chętnie włączają się w organizację inscenizacji, gdyż bez nich nie osiągnęlibyśmy finalnie tak wyjątkowego efektu. Szczególne podziękowania składamy artyście i reżyserowi mławskich rekonstrukcji – Panu Mariuszowi Tarnożkowi, który od wielu lat przygotowuje, ale i bierze czynny udział w plenerowym spektaklu na ulicach Mławy.
W tegorocznym widowisku udział wzięli:

MARIUSZ TARNOŻEK – reżyser widowiska Mława „1939”
BARTKOWSKA BARBARA,
BARTKOWSKI BOGUSŁAW,
BĄK ZOFIA
BĄK ZUZANNA ANNA
BIERANOWSKA AGNIESZKA
BROMBERG ADRIANA
BUCHOLSKA KORNELIA
BUKOWSKI PIOTR
CZERWIŃSKI MATEUSZ
DEJEWSKI SEBASTIAN
DOBRZAŃSKA JULIA
DUNAJSKA NATALIA
FLORYSIAK BARBARA
GŁAŻEWSKA MARIOLA
GODLEWSKA KINGA
GRZYBICKA HENRYKA
GUŁAJSKA MIROSŁAWA
JANKOWICZ OSKAR
JAROS ADAM
JĘDRZEJEWSKA MAŁGORZATA
JĘDRZEJEWSKA SYLWIA
JURCZYŃSKI JAN
JURKIEWICZ ALEKSANDRA
KACPRZAK HENRYK
KACPRZAK MAJA
KACZERSKA OLIWIA
KACZKOWSKI KACPER
KACZMARCZYK NATALIA
KAROLINA NAPIERSKA
KARPIŃSKA EMILIA
KAWCZYŃSKA ALEKSANDRA
KĘSICKI ŁUKASZ
KLONOWSKA JULIA
KRUSZEWSKI KAZIMIERZ
KULASIŃSKA OLGA
KUNIŃSKA MAGDALENA
KUNIŃSKA MAŁGORZATA
KUNIŃSKI BARTOSZ
KUNIŃSKI GRZEGORZ
KUROWSKA HALINA
KWAŚNIEWSKA NATALIA
KWIATEK BOŻENA
KWIATKOWSKA MAJA
KWIATKOWSKI JACEK
LEWANDOWSKA KATARZYNA
LITKE DOMINIKA
LUDWICZAK RENATA
ŁĄCZYCH MAŁGORZATA
ŁUCJANEK ALEKSANDRA
MACHAŁOWSKA ALEKSANDRA
MOLĄGOWSKA KLAUDIA
MORZYC WERONIKA
NAPIERSKI KACPER
ORŁOWSKA LARYSA
OSTAŁOWSKA ALICJA
PAZDERSKA KAMILA
PIECHOCKI MARCIN
PIŁKOWSKA JULIA
PISARKIEWICZ OLIWIA
PODLECKI WOJCIECH
PRYK MAGDALENA
PYRCZ WIKTORIA
REKS ZUZANNA
RZEMIENIEWSKA BOŻENA
RZODKIEWICZ ELŻBIETA
RZODKIEWICZ EWA
STYPIK PATRYCJA
SYCHOWSKI MARIUSZ
SZADKOWSKA DANUTA
SZÓSTEK JAKUB
SZÓSTEK PATRYK
ŚLIWCZYŃSKA ALEKSANDRA
ŚLIWCZYŃSKI JAKUB
ŚWITOŃ MARIA
TADRZYŃSKA DOROTA
TADRZYŃSKI DARIUSZ
TARACHA MARTA
TEJS GRAŻYNA
TEJS JULIA
WALASEK HENRYK
WALCZAK LENA
WAŚNIEWSKA NATALIA
WIERZBICKI DAMIAN
WIĘCKOWSKA WIKTORIA
WIĘCKOWSKI ROBERT
WODZYŃSKI KACPER
WOLIŃSKI GRZEGORZ
WROTNA ANDŻELIKA
WYSOCKA MARIA JOLANTA
ZABOROWSKA ANGELIKA
ZAKRZEWSKA KATARZYNA
ZAKRZEWSKA WIESŁAWA
ZALESKA WERONIKA
ZALEWSKA JOANNA
ZBRZEZNY MIROSŁAW
ZMYSŁOWSKA WIESŁAWA
ZMYSŁOWSKI EDMUND
ŻAKOWSKA JULIA
ŻYWIEC JACEK
i dwudziestu rekonstruktorów wojskowych z Radomia i Skierniewic.
 
Serdeczne podziękowania składamy również:

Jackowi Żywcowi ze stajni „Tarpan” za użyczenie dwóch wozów,
Januszowi Pszczółkowskiemu oraz Zenonowi Grabińskiemu za użyczenia krowy, kozy, małego wozu zaprzęgowego,
GRHLC za użyczenie straganów, rekwizytów, odzieży,
Władysławowi Piskorowskiemu z Polskiego Związek Hodowców Gołębi Pocztowych sekcja Mława 1 za użyczenie gołębi i skrzynek
oraz właścicielowi Zakładu Mięsnego JS Czaplicki Mława za przekazanie wędlin i mięsa, jak i mławskim właścicielom sklepów rolno-spożywczych za przekazanie warzyw i owoców.
 
{gallery}/imprezy/2018/Rekonstrukcja_2018/{/gallery}