|||
|||
To zrobi niesamowite wrażenie: historia 100-lecia polskiej niepodległości w jednym orszaku – „Ku Niepodległej”. W czwartek 14 czerwca o godzinie 10:00 korowód ruszy ze stadionu miejskiego w kierunku centrum. Będzie co podziwiać!

Jedną z kluczowych inicjatyw jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie organizowany w Mławie korowód „Ku Niepodległej”, który 14 czerwca przejdzie ulicami naszego miasta. W zabawie biorą udział reprezentacje wszystkich mławskich szkół.
Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już kilka tygodni temu. Każda z mławskich szkół będzie przedstawiała inny okres z historii naszego państwa, inną grupę lub wydarzenie. Placówki same podejmowały decyzję o tym, za kogo ich uczniowie się przebiorą, a pomysły okazały się ciekawe, śmiałe, wizjonerskie.
Każdą szkołę w korowodzie zaprezentuje 100-osobowa grupa uczniów. Zespół Placówek Oświatowych nr 1 przygotowując stroje, będzie czerpał inspirację ze „Złotych lat 60.”, ZPO nr 2 – ze względu na branżową przeszłość Szkoły Podstawowej nr 4 – pokaże nam „Społeczność odrodzonego polskiego kolejnictwa”, natomiast uczniowie ZPO nr 3 strojami zilustrują hasło: „Solidarność – droga do wolności”. Szkoły podstawowe nr 2 i 3 będą czerpać natchnienie z kreacji modnych przeszłości. „Dwójka” zaprezentuje „Lata 70. – czyli młodość naszych dziadków”, a „Trójka” – wystąpi w strojach z lat 30.
Szkoła Podstawowa nr 6 przedstawi nam polskich olimpijczyków mijającego stulecia, Akademickie Centrum Kształcenia – najważniejsze osoby w tym okresie, a Społeczna Szkoła Podstawowa „Wyspianum” – bohaterów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Po twórczość patrona w szerszym ujęciu sięgną uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiając postacie także z innych dzieł tego artysty.
Szkoły katolickie – podstawówka i liceum – zaprezentują członków Szarych Szeregów. Szkoły ponadgimnazjalne przybliżą nam postacie powstańców warszawskich 1944 roku (Zespół Szkół nr 1) i stroje z okresu XX-lecia międzywojennego (Zespół Szkół nr 3). Po wątki związane z bezpośrednio z miastem sięgnie młodzież z Zespołu Szkół nr 2, nazywając swoją prezentację „Ocalić od zapomnienia – Pensja Antoniny Mrozowskiej w Mławie”, oraz Zespołu Szkół nr 4 – „W hołdzie walczącej Mławie 1939-1945”.
Korowód ruszy o godzinie 10:00 z terenu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, następnie przejdzie ulicami: Kopernika, Lelewela, Wyspiańskiego i Spichrzową, kierując się pod siedzibę Miejskiego Domu Kultury w Mławie. Tam zostanie ustawiona scena, na której wystąpi zespół młodzieżowy z I LO i gdzie wręczane będą nagrody zwycięzcom konkursów rocznicowych przeprowadzonych przez miejskie jednostki kultury oraz szkoły. Uroczystość potrwa do 13:00. Wszystkim mieszkańcom polecamy to wydarzenie, zachęcając do wspierania i oklaskiwania uczestników korowodu „Ku Niepodległej”.
Przypomnijmy, że podobnego formatu epizody miały miejsce w Mławie w 1979 oraz 2004 roku. Pierwsze z wydarzeń – w formie „Korowodu dziejów” – uświetniło uroczystości 550-lecia miasta. Drugi pochód – bohaterów bajek –  przeszedł ulicami Mławy 25 lat później – z okazji rocznicy 575-lecia nadania Mławie praw miejskich.
Zapowiadany korowód „Ku Niepodległej” jest trzecim wydarzeniem tego rodzaju w 100-leciu niepodległej Polski. Warto go zobaczyć!


Źródło UMM