||
||
Za nami pierwsza część warsztatów teatralnych X rekonstrukcji bitwy pod Mławą, prowadzonych przez pana Mariusza Tarnożka.
 

Zajęcia rozpoczęło spotkanie organizacyjne, które odbyło się w   Gimnazjum nr 1.  Poznaliśmy zarys scenariusza tegorocznej inscenizacji. Powraca ona do założeń przedstawienia ukazywanego w mieście, pozbawionego alegorii, przywołującego historyczny obraz przedwojennego życia przygranicznego miasta, jakim była Mława w przededniu wybuchu II wojny światowej.
Tegoroczna, jubileuszowa już rekonstrukcja ma jednocześnie nawiązywać do wybranych, najciekawszych scen z poprzednich inscenizacji. Całość ma być prowadzona narracją głównej bohaterki. W zarysie reżyserskim jest także większe, niż miało miejsce dotąd, połączenie, korelacja między ludnością cywilną a żołnierzami w okopach podczas odtwarzania samej już bitwy na polach pod Mławą.
 
Na chwilę obecną odbyły się warsztaty w zakresie czysto teatralnym. Uczestnicy, podzieleni na grupy: poczatkującą (dzieci i młodzież) oraz zaawansowaną (osoby uczestniczące w poprzednich rekonstrukcjach, w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej) poznawali oraz zgłębiali tajniki zadań i gry aktorskiej. Ćwiczenia te miały na celu uzmysłowić rolę aktora w inscenizacji, podejście do wagi przedsięwzięcia, jak i znaczenie wielu szczegółów, które mają wpływ na odbiór całości przez widza.
 
Szczegółowy scenariusz poznamy na kolejnych warsztatach, poprzedzających bezpośrednio rekonstrukcję nalotu bombowego i bitwy pod Mławą. Wtedy, także wszystkim przyznane zostaną już konkretne role i zadania. Warsztaty w sierpniu odbędą się w dniach 22 – 26 sierpień. OBECNOŚĆ na nich dla osób chętnych do wzięcia udziału w inscenizacji jest OBOWIĄZKOWA. Osoby zapisane, które nie pojawią się OD POCZĄTKU na warsztatach w ww. dniach nie zostaną dopuszczone do udziału w rekonstrukcji. 
       
Do listy osób chętnych mogą się jeszcze dopisywać osoby, które brały już wcześniej udział w inscenizacji.  Przypominamy, iż w tym roku rekonstrukcja nalotu bombowego i bitwy pod Mławą odbywa się w dniach 25-26 sierpnia.