|||
|||
Tegoroczne lato w Mławie zapowiada się mocno imprezowo. Dwa największe wydarzenia sezonu to oczywiście Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, połączona w tym roku ze Świętem Wojsk Lądowych (27 sierpnia) oraz Dni Mławy – Jarmark Wojciechowy i Summer City Festival (9-10 lipca). Tradycyjnie, co niedzielę odbywać się będą imprezy na estradzie w Parku Miejskim. Ich organizatorami są mławskie instytucje i organizacje pozarządowe. A oto, co w sezonie letnim proponuje mławianom i gościom odwiedzającym nasze miasto Miejski Dom Kultury w Mławie:


PARKOWISKO
19 czerwca, godzina 18.00, Estrada w Parku
Wystąpią: OMNI MODO I MUZYCY Z PROJEKTU NIE PRZEJDZIEMY DO HISTORII
Omni mOdO – laureat Rockowań 2015, poważny zespół z Poznania grający mniej poważną muzykę… albo odwrotnie. Gatunkowo zaszufladkować go można w około rockowe klimaty. Ale biorąc pod uwagę fakt, że muzycy słuchają wszystkiego od klasyki po death metal, spodziewać się należy wybuchowej muzycznej niespodzianki. „Nie przejdziemy do historii” to przekorna nazwa. W dobie otaczającego napływu muzyki disco polo…. tęsknota za prawdziwym R’N’R i graniem bez wspomagania ścieżki dźwiękowej wzięła górę. Do projektu przyłączyli się wspaniali muzycy z Ciechanowa i Mławy w składzie: Maciek Osromecki, Jan Gajewski, Tadeusz Napierski, Marek Sykut, Andrzej Kaluszkiewicz, Robert Pałka, Bogdan Rynkowski, Wiesław Szczechowicz, Jan Lipski, Wojtek Jabłoński i Dariusz Marcinkiewicz. Z wokalistów wcześniej wspomniany M.Łaniewski, Ala Markiewicz, Julita Osęka, Katarzyna Milewska. „No Playback” to hasło, które jest myślą przewodnią w działaniu zespołu. Muzyka z lat 60.,70.,80.,90. – największe przeboje, takie jak chociażby „Biała flaga”, “Sen o Warszawie”, “Jaskółka” czy “Dni których nie znamy” w zupełnie nowych zaskakujących aranżacjach.
TANECZNE SMAKI MAZOWSZA
26 czerwca, godzina 18.00, Estrada w Parku
Wystąpią: LZA Karniewiacy, LZA Mławiacy, Cantare
KONKURS NA NAJLEPSZEGO BUGAJA I NAUKA TAŃCA KONTRO!!!
Tytuł koncertu sugeruje, że będzie na pewno tanecznie, a czy smacznie? To już zależy od samych mieszkańców miasta. Podczas koncertu rozstrzygniemy bowiem konkurs na najlepszego bugaja, a udział w konkursie może wziąć każdy mieszkaniec Mławy!!! Zapraszamy wszystkich do wspólnej smakowitej zabawy. Znamienite jury wybierze zapewne najlepszy zdaniem jurorów wypiek, ale przecież de gustibus non est disputandum i każdy Wasz wypiek będzie wyjątkowy. A muzycznie na scenie dwa mławskie zespoły, których chyba przedstawiać nie trzeba MŁAWIACY I CANTARE. Naszymi gośćmi specjalnymi będą KARNIEWIACY. Początki tego zespołu sięgają przełomu lat 50. i 60. Zespół powstał przy świetlicy szkolnej w Karniewie. Jego założycielem był Tadeusz Witkowski, a choreografem Bonifacy Kozłowski. W tworzeniu repertuaru pomagały im dzieła Oskara Kolberga. Obecnie zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Karniewie. Wraz z dawnymi członkami zespołu udało się odtworzyć ,,Kontro” – taniec drobnej szlachty zaściankowej. Dzisiaj zespół jest dwupokoleniowy, a jego repertuar składa się z tańców ludowych takich jak: kontro, kujawiak, polka, fafur, oberek, walczyk, przeplatanych piosenkami ludowymi i biesiadnymi oraz humorystycznymi skeczami. Zespół działa pod kierunkiem Krzysztofa Twardowskiego. Kierownictwo muzyczne sprawuje Jan Trzciałkowski. Zapraszamy, będzie lokalnie, tradycyjnie, smacznie i z przytupem!!!!
TANECZNYM KROKIEM TANGO PRZEZ ZAKOCHANĄ MŁAWĘ
17 lipca godzina 18.00 Estrada w Parku
Wystąpi: zespół tanga argentyńskiego BARRIO LOCO
Być może pamiętacie projekt o tym samym tytule, co tytuł koncertu, który w 2013 realizowany był w Mławie, a jego uczestnikami byli nasi mławscy seniorzy. To właśnie udział w tym projekcie dał nazwę Klubowi Seniora MILONGA, który to klub działa w MDK. Wracamy do tych klimatów — sensualnej rozmowy kobiety i mężczyzny w tańcu, muzyki przepełnionej emocjami. W świat tanga zabierze nas zespół muzyczny BARRIO LOCO. Zespół powstał niedawno, choć jego członkowie znają się od lat i nie raz już ze sobą współpracowali. Ich specjalnością są tanga — te prawdziwe, prosto z La Boca w Buenos Aires, grane i śpiewane z prawdziwie argentyńską pasją. Grają zarówno tango nuevo, czyli muzykę stworzoną przez Astora Piazzollę, jak i tango vero — czyli piosenki Carlosa Gardela i innych bogów przedwojennych scen Argentyny. Ostatnio postanowili również włączyć do repertuaru piękne, przedwojenne tanga polskich artystów — Adama Astona, Alberta Harrisa czy Hanki Ordonówny. Zespół tworzą: ALICJA BORKOWSKA — koncerty tang z jej udziałem to połączenie kobiecego piękna ze smakiem najlepszego argentyńskiego wina, przenoszące słuchacza w krainę niezwykłych klimatów muzycznych, Piotr Malicki — gitarzysta klasyczny i elektryczny. Gra jazz, muzykę południowoamerykańską i utwory klasyczne. GRZEGORZ BOŻEWICZ — jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce, jednocześnie akordeonista i kompozytor. Na naszym spotkaniu z tangiem nie może zabraknąć tańca – każdy tego wieczoru będzie mógł nauczyć się kroków i zatańczyć tango argentyńskie pod okiem mistrzowskiej tanecznej pary. Pierwsza wielka mławska Milonga…— koniecznie trzeba to przeżyć!
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY– Dni w Diecezjach 20-25 lipca 2016
24 lipca, godzina 18.00, Estrada w Parku
Wystąpią: Mławska Orkiestra Dęta i LZA MŁAWIACY
Inicjatorem spotkań ŚDM był święty Papież Jan Paweł II. Po raz pierwszy młodzież całego świata zgromadziła się na zaproszenie Papieża w Rzymie w Niedzielę Palmową 1984 r. Formuła ogólnoświatowych spotkań ŚDM oczywiście ewoluowała w kolejnych latach. Obecnie spotkania międzynarodowe ŚDM przebiegają dwuetapowo. Pierwsze 5-7 dni międzynarodowego spotkania młodych to tzw. ‘Dni w Diecezjach’. Pielgrzymi ŚDM przybywają do wszystkich diecezji kraju-gospodarza, by tam poznawać historię, kulturę a także życie wspólnoty Kościoła lokalnego. Jest to bezcenny czas, wzajemnego poznawania się, ubogacania, zawierania cennych przyjaźni. Wypełniają go wspólne wycieczki, zabawy i zaangażowania w społeczne projekty przygotowane przez organizatorów. Również w Mławie w tym czasie przebywać będą pielgrzymi z całego świata. Tego dnia zaprezentujemy dwa nasze zespoły artystyczne – nie tylko promując polską kulturę i tradycję. Taniec i muzyka to język, który nie zna granic, zrozumiały dla wszystkich i włączający wszystkich we wspólną zabawę.

WÓLCZAŃSKI FESTYN RODZINNY
6 sierpnia, godzina 17.00, Wólka
Wystąpią: lokalni wykonawcy, gwiazda wieczoru CLIVER
CLIVER – to zespół muzyczny grający muzykę Disco Polo powstały w 2002 roku w Ciechanowcu. Głównym twórcą muzyki, tekstów, a także aranżacji piosenek jest Cezary Hajdacki. Początkowo zespół składał się jedynie z duetu, jednak po niedługim czasie grupa powiększyła się o kolejnych członków. Teraz w składzie zespołu zobaczymy: Cezarego Hajdackiego, Darka Szczepańskiego, Arka Spocińskiego oraz Jarka Szmigielskiego. Któż z nas nie zna takich perełek jak „Chodź kochanie (reaktywacja)” , „Kanikuły” , „Zaufaj mi” czy też „Inny świat”. Do utworów tych nakręcono również teledyski, które były jednymi z częściej oglądanych na popularnym YouTube czy też muzycznych stacjach telewizyjnych.
TAŃCZ ZE MNĄ MOJE ŻYCIE
21 sierpnia, godzina 18.00, Estrada w Parku
Wystąpią: Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy
Muzyka, śpiew, taniec, temperament artystów, piękne barwne stroje, wspaniała zabawa oraz zaczarowany świat Cygańskich Gwiazd wprawiają wszystkich widzów w zachwyt, pozostawiając niezapomniane wrażenia artystyczne. Ze swoim zespołem ROMA przez dziesiątki lat Don Wasyl występował na całym świecie. Dawał koncerty m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz w słynnej Paryskiej Olimpii. Z biegiem czasu Don Wasyl odkrył i wypromował utalentowane cygańskie gwiazdy: Dziani, Wasyl Junior, Elza, Patrycja, Carmen, Tobi i wiele innych. Zmienia się zatem nazwa zespołu na Don Vasyl & Cygańskie Gwiazdy. Zespół w dalszym ciągu kultywuje tradycje artystyczne ROMY. Któż nie zna takich przebojów, jak: „Ore, Ore”, „Cyganeczka Zosia”, „Kocham Cygana Jana”, „Powiedz Tak”, „Bawmy się”, „Zabawa słowiańsko-cygańska”, „Gdzie Nasz Kolorowy Świat”, „Śpiew To Życie”, „Jak Świat Światem”, „Hej! Życie Nie Jest Złe”, „Jedno Jest Niebo Dla Wszystkich”, „Graj Piękny Cyganie”, „Na Dancingu Tańczą Goście”, „Hej Tam Pod Lasem”. Zapewne usłyszymy te i inne pieśni, wspólnie bawiąc się w parku podczas kolejnej wizyty Don Wasyla i jego zespołu w Mławie.
WIĘC PORZUĆ BLAGĘ I IDŹ NA PRAGĘ
28 SIERPNIA, GODZINA 18.00, Estrada w parku
Wystąpią: Kapela Praska
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą pozostaniemy w klimacie piosenek powstańczo-okupacyjnych, piosenek Legionów Polskich, ale także wesołego folkloru miejskich ulic, podwórek i placów. Gościliśmy już na deskach estrady mławskiego parku Kapelę Czerniakowska, Orkiestrę z Chmielnej — do kompletu najznamienitszych warszawskich kapel brakuje tylko Kapeli Praskiej, która właśnie w tym roku odwiedzi Mławę. Kapela Praska, początkowo znana jako „Kapela nowa z Rembertowa” istnieje od 1988 r. Ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju i za granicą, festiwale, festyny, jarmarki – jak widać mimo swojej nazwy muzycy zdecydowanie nie ograniczają się do prawej strony warszawskiej Wisły. Obecnie kierownikiem kapeli jest akordeonista i wokalista Czesław Jakubik. To właśnie muzyków z Kapeli Praskiej uwiecznił Andrzej Renes na Pomniku Praskiej Kapeli Podwórkowej, który znajduję się w sercu warszawskiej Pragi, nieopodal Katedry Św. Floriana.
PIKNIK Z CZWORONOGIEM
11 września, godzina 17.00, Estrada w parku
W ramach mławskiej kampanii społecznej – PO LUDZKU O PSICH SPRAWACH. Czy pamiętają Państwo piknik z czworonogiem i wystawę psów nierasowych w mławskim parku w 2012 roku? Postanowiliśmy wrócić do tego pomysłu i spotykać się od teraz, co roku we wrześniu, by nie tylko cieszyć się z posiadania najukochańszych pupili, ale też porozmawiać o tych trudnych „psich” problemach. Organizacja happeningu edukacyjno-integracyjnego z poradami lekarzy weterynarii, kynoterapeutów, wyborem najładniejszego psa nierasowego Mławy, zachęcaniem ludzi do odpowiedzialności za swoje zwierzęta, ale też akceptowaniem ich obecności w przestrzeni publicznej – to nasza propozycja spotkania. O szczegółach imprezy, jej partnerach będziemy informować, ale już dziś zachęcamy do odwiedzenia parku, oczywiście w towarzystwie uroczego czworonoga. A kto jeszcze takiego nie posiada, a chciałby przygarnąć psiaka – też będzie miał taką możliwość, dzięki obecności przedstawicieli Schroniska w Napierkach, którzy zachęcać będą do adopcji swoich podopiecznych. Kto poprowadzi tegoroczną imprezę? Niech to pozostanie niespodzianką. Muzyki i dobrej zabawy też nie zabraknie, a na laureatów konkursu psich piękności czekają błyszczące medale i smakowite nagrody.