a||
a||
Od 12 kwietnia zapraszamy naszych widzów na kino światowego formatu. W repertuarze tego tygodnia miłośnicy filmowych nowości mogą znaleźć takie produkcje jak: POKÓJ, OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I MROKU, ZŁOTY KOŃ oraz MOJE WIELKIE GRECKIE WESELE 2.

KINO KONESERA –„ POKÓJ”
12 kwietnia zapraszamy naszych widzów na wybitny i poruszający film, którego scenariusz oparty jest na utworze Emmy Donoghue pt. „Pokój”. Reżyser Lenny Abrahamson w sposób subtelny i niezwykle delikatny, bez zbędnego epatowania dramatyzmem przedstawia historię młodej kobiety, która od siedmiu lat jest zamknięta w małym pokoju i wykorzystywana seksualnie przez Starego Nicka, z którym ma dziecko. Syna i matkę łączy głęboka więź emocjonalna. Kobieta chcąc uchronić Jacka przed tragicznymi wydarzeniami, do których dochodzi każdej nocy, postanawia zataić przed chłopcem prawdę i pozwolić mu żyć w utopii. Zamykany na noc w szafie malec nie wie o dramacie matki, nie zna innego świata poza tym sztucznie stworzonym, ograniczającym się do czterech ścian małego pomieszczenia oraz nie rozumie niepokoju, atmosfery lęku i pragnień Joy, która wciąż wraca do minionych lat, kiedy była szczęśliwa i wolna. Wszystko, co dotyka matkę pozostaje poza zakresem jego egzystencjalnego doświadczenia, dlatego też Jack zupełnie inaczej odbiera ludzi i świat, w którym żyje. Pokój, który dla matki jest więzieniem to jego jedyny dom. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy poznaje prawdę o innej rzeczywistości. Zaintrygowany nową historią Jack pomaga Joy wydostać się z domu, choć ryzykuje utratę dzieciństwa, które upływało mu z dala od trosk i problemów. W filmie urzeka naturalność chłopca i wybitna kreacja Brie Larson, laureatki Oscara za pierwszoplanową rolę kobiecą.

OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I MROKU
Na nasz kinowy ekran już od środy wchodzi film, którego scenariusz oparty jest na wspomnieniach pisarza Amosa Oza. Niezwykle rozległa epicka opowieść o żydowskiej rodzinie, to tak naprawdę historia o kruchości życia, egzystencjalnej pustce, utracie łączności z kulturą i krajem, w którym główni bohaterowie wiedli szczęśliwe i dostatnie życie. Urzekający liryzmem reżyserski debiut Natalie Portman wiernie nawiązuje do zapisków z kart książki, ukazując przy tym początek kształtowania się zupełnie nowego państwa, które nie było bynajmniej ziemią obiecaną narodu wybranego. Choroba psychiczna matki Oza i tragedia ojca intelektualisty, który po przyjeździe do Izraela był zmuszony do uprawy roli, w sposób ścisły wiąże się z dramatem ich syna, przyszłego pisarza. Świat wyobraźni dziecka doskonale współgra z tym, co zobaczymy na ekranie, albowiem operatorska praca Sławomira Idziaka i efekty, które możemy oglądać są godne pozazdroszczenia. Film zachwyca autentyzmem, widocznym chociażby w języku (aktorzy mówią po hebrajsku, polsku, angielsku), pietyzmem w ukazywaniu realiów i sposobem prowadzenia narracji.

ZŁOTY KOŃ
Od wysokobudżetowych produkcji Disneya warto czasem oderwać oczy, gdyż poza nimi są jeszcze filmy dla dzieci, które przypominają nam opowieści z baśni Andersena czy Braci Grimm. Wiedźma rzucająca czar na córkę króla, śpiąca dziewczyna w kryształowej trumnie i młodzian, który gotowy jest do rzeczy ponadludzkich, aby zdobyć serce ukochanej – to wszystko znajdziemy w tej duńsko-łotewsko-litewskiej koprodukcji. Rysunkowa animacja nawiązująca do znanej legendy o Szklanej Górze to propozycja dla młodych widzów, do których przemawia kino pozwalające przenieść się do świata dziecięcej wyobraźni, poznać magiczne stwory oraz przypomnieć sobie o marzeniach, które uleciały wraz z wkraczaniem w dorosłość. Animację polecamy również rodzicom – z pewnością jedni, jak i drudzy nie będą się nudzić.

MOJE WIELKIE GRECKIE WESELE 2
Przezabawna komedia o greckiej rodzinie, której członkowie nie kryją się z potrzebą plotkowania, wyjawiania tajemnic, wścibskiego ingerowania do intymnych relacji innych oraz dawania dobrych rad. Portret familii przedstawionej w krzywym zwierciadle z pewnością rozbawi fanów pierwszej części. Reżyser nie oszczędza młodego pokolenia, które jak nakazuje tradycja, popełnia błędy swoich rodziców i dziadków oraz seniorów, którzy zatracają się w wirtualnym świecie i trwonią pieniądze w hazardowych grach.
Zapraszamy