Projekt „Mława wybuch II wojny światowej i okupacja 1939-45″, przygotowywany został w ramach Mikrowsparcia MDK 2015r.. Jest to kontynuacja dotychczasowych działań w zakresie upowszechniania historii Mławy. Poprzez „Mławę, której niema” i „Mławę – 100 lat temu”
Tradycyjnie już dzięki uprzejmości kolekcjonerów Jarosława Janiszewskiego, Marka Kowalczyka, Lecha Prejsa, Tomasza Wiśniewskiego przedstawiamy zbiór archiwalnych zdjęć Mławy i jej mieszkańców. W tym roku aspekt architektoniczny został troszeczkę pominięty a w prezentacji skupiliśmy się na społecznościach oraz obyczajowości. Banery będą rozstawione na placu przy pomniku św. Wojciecha w Mławie ul. Stary Rynek od 26 sierpnia do 26 października.

Gro przedstawianych zdjęć nie była do tej pory prezentowana publicznie stąd mamy nadzieję przysłowiowo „zaskoczyć widza”. Zawsze przy wystawach podkreślamy, że poza kwestią historyczną, która jest nadrzędna w naszych realizacjach staramy się wskazać również kwestię artystyczna archiwalnej fotografii. Również w tym roku będzie kilka „perełek”. Serdecznie zachęcamy do zwiedzania.

Wyjątkowym w swej skali wydarzeniem będzie pokaz, przygotowanego już poza projektem Mikrowsparcia, filmu dokumentalnego „Mława Mielau Mława”. Jest to oparty o archiwalia obraz II wojny światowej, a konkretnie czasu okupacji Mławy. Stanowiący dokument, którego do tej pory nie przedstawiano. Film obrazujący skalę zniszczeń, nastroje społeczne, społeczeństwo. Poza aspektem archiwalnym chcieliśmy zapewnić widzom odpowiedni poziom artystyczny. Film został opatrzony muzyką, która nadaje odpowiednią tonację. Serdecznie zapraszamy na to oczekiwane wydarzenie, które odbędzie się 26 sierpnia br. o godzinie 19 w Mławie ul. Stary Rynek, plac przy pomniku Św. Wojciecha.

Robert Zaborowski

{gallery}news/grupa_nieformalna_mlawa{/gallery}