- To wydarzenie minęło.
Koncert pieśni żydowskich OWNT LID – WIECZORNA PIEŚŃ
18 lipca 2021 🕐 18:00 - 19:00
Koncert pieśni żydowskich OWNT LID – WIECZORNA PIEŚŃ
Już w najbliższą niedzielę 18 lipca 2021 r. o godz. 18.00 na estradzie w parku miejskim odbędzie się występ charyzmatycznej śpiewaczki Urszuli Makosz, która współpracuje z największymi gwiazdami muzyki klezmerskiej na świecie i Polsce. Artystka wraz z zespołem wykona tradycyjne pieśni żydowskie w językach – jidysz, hebrajskim oraz ladino. W repertuarze pojawia się utwory o zróżnicowanej tematyce i nastroju, melancholijne piosenki znane w polskich sztetlach, ale również żywiołowe i ekspresyjne rytmy charakterystyczne dla muzyki Żydów sefardyjskich.
Wystąpią:
Urszula Makosz (śpiew)
Krzysztof Cyran (gitara)
Oleg Dyyak (akordeon, klarnet, duduk, instrumenty perkusyjne)
Paweł Pierzchała (aranżer, kompozytor, instrumentalista)
Michał Półtorak (skrzypce, mandolina)
Link do Facebooka (2) Miejski Dom Kultury w Mławie | Facebook
Informacji o artystach
Urszula Makosz (śpiew)
Charyzmatyczna pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich. Występuje z solowymi recitalami, realizuje różnorodne projekty muzyczne, bierze udział w spektaklach muzycznych i musicalach. Występuje w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Kanada, Szwecja, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Słowacja). Stypendystka KlezKanady i gość programu „East meets West” w Kanadzie. Współpracuje z gwiazdą światowych scen klezmerskich Christianem Dawidem (projekt „Bluer than Blue”), zespołem Klezzmates, (projekt „Lament pustych domów”, reż. Miron Zajfert) krakowskim poetą Michałem Zabłockim (spektakl „W niepokoju”), Dorotą i Darkiem Wasilewskimi (udział w koncercie „Muzyka jest kobietą” w Teatrze Polonia). Wykonała partie wokalne w spektaklu „Wielka Szpera” – na podstawie dzienników Józefa Zelkowicza, reż. Andrzej Maria Marczewski. Wystąpiła gościnnie z kabaretem Piwnica Pod Baranami (m.in.. podczas „Koncertu dla Piotra S.” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Wystąpiła m.in. na XV, XVII i XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, XIII Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, The Leonard Cohen Event. Współpracowała z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (płyta CD „Pieśni getta”) oraz Krakowską Operą Kameralną (konsultacje pieśni jidysz).
Krzysztof Cyran (gitara)
Teoretyk muzyki, asystent dr w Katedrze Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego, pedagog, prelegent, gitarzysta. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej na kierunkach. Doktorat z teorii muzyki uzyskał na podstawie pracy poświęconej współczesnej polskiej muzyce religijnej „Kanon i postmodernizm” w twórczości religijnej kompozytorów polskich przełomu XX i XXI wieku (promotor – prof. dr hab. Teresa Malecka).
Współpracuje również z Filharmonią Krakowską jako prelegent w koncertach edukacyjnych.
Zwycięzca konkursu kompozytorskiego na hejnał miasta Nowa Ruda (woj. dolnośląskie), który od 2010 r. rozbrzmiewa z Rynku codziennie w południe. Jest współzałożycielem kwartetu Folk for Freaks wykonującego improwizowaną muzykę etno fusion, który na płycie „Nie śpij!” (2015) zawarł obok opracowań muzyki tradycyjnej także własne kompozycje. W roku 2016 ukazał się natomiast cykl etiud na gitarę dla młodzieży Zwierzakolekcja (2016), wprowadzający we współczesne techniki kompozytorskie.
Jest czynnym gitarzystą, koncertuje jako solista i kameralista. Jako solista występował m.in. z orkiestrą Filharmonii Krakowskiej oraz Capellae Cracoviensis. Koncertował jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracował m.in. z Katarzyną Oleś-Blacha, Moniką Korybalską, Adrianną Bujak, Urszulą Makosz, Vadimem Brodskim, Ivanem Monighettim, Marią Pomianowską oraz z Operą Krakowską i Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie.
Laureat Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 r.
Oleg Dyyak (akordeon, klarnet, duduk, instrumenty perkusyjne)
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Koncertował w składzie uznanego w szerokich kręgach muzycznych na całym świecie zespołu „The Cracow Klezmer Band”. Z tym zespołem również dokonał szereg nagrań, które ukazały się w prestiżowym nowojorskim wydawnictwie „Tzadik” Johna Zorna. Obecnie współtworzy zespół „OneNess” oraz „Piotr Domagała Trio”. Ma na swoim koncie udział w niezliczonej ilości nagrań dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, USA i Polsce. Spośród wielu nazwisk z którymi współpracował są takie wybitności jak: John Zorn, Tomasz Stańko, Marek Moś, Robert Kabara, John McClean, Don Byron, Grażyna Auguścik, Tomasz Wachnowski, Łada Gorpienko, Tomek Gąssowski, Frank London, Aaron Alexander, orkiestra AUKSO i Sinfonietta Cracovia.
Paweł Pierzchała
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2000 roku związany z kabaretem Piwnica pod Baranami. Współpracował także z Teatrem Bagatela w Krakowie. Kompozytor muzyki dla Piwnicy pod Baranami. Ponadto tworzy muzykę do dzieł klasycznych poetów (Leśmian, Lechoń, Mickiewicz, Bursa, Witkacy), jak i poetów młodego pokolenia (Dariusz Wasilewski, Sergiusz Orłowski, Aneta Ryncarz). W ramach współpracy z poetą Michałem Zabłockim napisał muzykę do spektaklu komediowego „Superciężka Papierowa czyli Szymborska kontra Gołota”, oraz do monodramu „W niepokoju”, wykonywanego przez Urszulę Makosz. Udziela się także jako muzyk sesyjny, nagrywając z wieloma artystami scen krakowskich, m.in. płyty „Bluer than Blue” (z Urszulą Makosz, Michałem Półtorakiem i Christianem Dawidem), „Żongler dwusturęki” i wiele innych. Jako instrumentalista, kompozytor i aranżer udziela się w rozmaitych projektach muzycznych o szerokim spektrum tematyki i stylów – od muzyki alternatywnej z wpływami jazzu, poprzez brzmienia etniczne, aż po awangardę. Jest pomysłodawcą i głównym animatorem najnowszego swojego projektu noszącego nazwę „Geometria”, nad którym obecnie pracuje. Jest on oparty na wprowadzeniu autorskiej notacji muzycznej, idei improwizacyjnego współtworzenia oraz próbie łączenia gatunków, głównie dźwięku z obrazem multimedialnym. W czerwcu 2021 r. został odznaczony medalem Gloria Artis.
Michał Półtorak (skrzypce, mandolina)
Skrzypek związany z kabaretem Piwnica pod Baranami, przez wiele lat współpracował również z Markiem Grechutą (zespół WIEM i ANAWA), Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Preisnerem. Nagrywał jako muzyk sesyjny do filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych, współpracując m. in. z Zygmuntem Koniecznym, Zbigniewem Preisnerem, Andrzejem Zaryckim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Rajem, Stanisławem Radwanem. Jako muzyk występował na scenach teatrów krakowskich (Bagatela, Groteska, Stary, Słowackiego).