Cykl zajęć „EKOwakacje z MDK” – program
Ilość uczestników – 35 osób na każdy tydzień
7 i 14 lipca – Warsztaty pszczelarskie + projekcje filmów ekologicznych
Tytuł modułu: „Z kamerą wśród pszczół – EKOkino i tajemnice ula”
Warsztatach pszczelarskie, podczas których dzieci poznają świat pszczół, ich rolę w przyrodzie i znaczenie dla naszego codziennego życia. Zobaczą z bliska narzędzia pszczelarza, dowiedzą się, jak powstaje miód. Warsztaty obejmują wykład, na którym omawiane są zagadnienia różnorodności biologicznej owadów zapylających, ich ekologię (czyli jak żyją), problematykę związaną z przekształceniami środowiska i zanieczyszczeniami. Zagadnienia związane z pszczołą miodną i jej rolą. Następnie pokaz ula ze świeżymi ramkami, narzędzi pszczelarskich i opowieść o pracy pszczelarza. Prowadzenie: Fundacja Ekologiczna Pszczoła Musi Być
Po warsztatach – czas na edukację filmową! Uczestnicy, na rzutniku, obejrzą krótkie filmy ekologiczne, które w przystępny sposób pokazują, jak dbać o przyrodę i dlaczego każdy z nas ma wpływ na przyszłość planety. Po projekcji filmy zostaną omówione, a dzieci wykonają proste zadania z elementami zabawy, które utrwalą zdobytą wiedzę. Prowadzenie – instruktorzy i pracownicy MDK
Termin: 7 lipca (dzieci 7–9 lat) i 14 lipca (dzieci 10–14 lat)
Godziny: 10:00–13:00
8 i 15 lipca – Zajęcia plastyczne z upcyklingiem i sadzeniem roślin
Tytuł modułu: „Ogród w butelce”
Zwykła plastikowa butelka może stać się czymś naprawdę wyjątkowym! Na tych warsztatach dzieci stworzą oryginalne doniczki z materiałów z recyklingu. Każdy uczestnik ozdobi swoją doniczkę, zrobi kreatywne znaczniki lub dekoracje na patyczkach, a potem posadzi w niej prawdziwą roślinkę!
Zajęcia będą nie tylko świetną zabawą, ale też nauką współdzielenia – sadzonki przyniosą pracownicy MDK ze swoich ogródków, dzieląc się tym, co mają najcenniejsze. Dzieci poznają różne gatunki roślin i dowiedzą się, jak o nie dbać.
Terminy: 8 lipca – dzieci 7–9 lat 15 lipca – dzieci 10–14 lat
Godziny: 10:00–12:00
9 i 16 lipca – Ekopodchody
Tytuł modułu: „Zagadki Mławskiej Sowy – ekowyprawa po parku miejskim”
Uczestnicy wyruszą tropem legendarnej mławskiej sowy, której duch prawdopodobnie krąży po mławskim parku. W czasie zabawy dzieci będą odkrywać tajemnice miejskiego ekosystemu – rozpoznawać gatunki drzew, zbierać naturalne skarby (szyszki, liście, kamienie) i rozwiązywać zagadki związane z historią Mławy. To połączenie przygody, ruchu i nauki!
9 lipca (dzieci 7–9 lat) 16 lipca (dzieci 10–14 lat)
Godziny: 10:00–12:00
10 i 17 lipca – Kreatywne gry z natury
Tytuł modułu: „EkoGRAnie – zabawy z natury”
Tego dnia dzieci zamienią się w projektantów własnych, ekologicznych gier! Wykorzystają wcześniej zebrane dary natury – kamienie, patyki, liście.
Terminy: 10 lipca (dzieci 7–9 lat) 17 lipca (dzieci 10–14 lat)
Godziny: 10:00–12:00
11 i 18 lipca – Wycieczka przyrodnicza
Tytuł modułu: „Żubr, las i kolejka – wyprawa na Krajewo”
To dzień pełen przygód na łonie natury! Dzieci pojadą do Nadleśnictwa Dwukoły, gdzie odwiedzą Pokazową Zagrodę Żubrów, poznają pracę leśników i zobaczą szkółkę leśną. Na wycieczkę dzieci pojadą Mławską Kolejką Turystyczną.
To nie tylko świetna zabawa, ale też żywa lekcja ekologii i odpowiedzialności za przyrodę.
Terminy 11 lipca (dzieci 7–9 lat) 18 lipca (dzieci 10–14 lat)